Podle Trumpa větrníky způsobují rakovinu

Americký prezident Donald Trump je dlouholetým odpůrcem větrných elektráren a obhájcem klasických energetických zdrojů. Foto: donaldtrump.com

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že hluk z turbín větrných elektráren způsobuje rakovinu. Jeho slova vyvolala kritiku „otce daňových úlev pro obnovitelné zdroje“, vlivného senátora Chucka Grassleyho.

Tento senátor ze státu Iowa, který dvě pětiny svých energetických potřeb čerpá právě z využití síly větru, prohlásil, že takové poznámky jsou idiotské.

Čtěte také:
Německá bitva o ruský plyn
Američané hrozí sankcemi kvůli NordStream 2

Grassleyho Trumpův výrok pohoršil hlavně proto, že senátor je považován za jednoho z iniciátorů legislativní podpory alternativních zdrojů. Už před 26 lety prosadil federální daňovou úlevu, která v USA masové využití větrné energie odstartovala.

Trump o nebezpečí hluku hovořil v úterý na konferenci republikánského kongresového národního výboru, který má podporovat volební ambice republikánských kandidátů. „Říkají, že hluk (turbín) způsobuje rakovinu. Jestli máte větrnou elektrárnu někde poblíž svého domu, pak vám blahopřeji – váš dům má o 75 procent menší hodnotu,“ prohlásil prezident, který si za svůj výrok vysloužil i odsudky některých amerických médií. Časopis Vanity Fair hlavu státu označil za „prověřeného blbce“.

Americký prezident je dlouholetým odpůrcem větrných elektráren a obhájcem klasických energetických zdrojů, které podle ekologů zatěžují životní prostředí. „Jestli nefouká, rozlučte se večer s televizí,“ řekl Trump na republikánské kongresové akci po poznámce o rakovině způsobené hlukem.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje