Podnikat bez rizika umí i cvičená opice

Nové jaderné bloky by měly vyrůst i v Temelíně. Foto: ČEZ

Verdikt, zda se pustit do výstavby jaderných bloků, bude jedním z nejobtížnějších, které českou vládu v tomto volebním období čeká. Ministr průmyslu Tomáš Hüner by chtěl, aby bylo jasno během letošního roku.

Za nejdůležitější úkol své ministerské mise považuje rozhodnutí o budoucím energetickém mixu, a o tom, zda se budou stavět jaderné zdroje.

Z hlediska cíle snižování emisí je to zdroj, který do energetického mixu patří. Ale pokud se budeme bavit o rizicích, která jsou spojena s výstavbou, není na to jednoduchá odpověď. Chápu ČEZ i minoritní akcionáře, když mluví o vysokých investičních nákladech či o prodražování během výstavby. Už méně rozumím tomu, když ČEZ argumentuje tím, že by se Evropa mohla někdy rozhodnout jaderné zdroje zastavit. Pokud by to někdy mělo nastat, firma by se o vynaložené náklady mohla soudit a peníze by s vysokou pravděpodobností dostala zpět,“ uvedl Hüner v rozhovoru pro MF Dnes.

Čtěte také:
Beneš: Rozdělení ČEZ je dobrá varianta
Proč prodal Beneš akcie ČEZ?

Osobně se domnívám, že rozhodnutí o výstavbě nového jaderného zdroje už je nejméně o pět let zpožděné. A pokud jsme něco zpozdili o pět let, nic se nestane, když to zpozdíme o šest let. Nechci, aby to vypadalo, že z toho chci nějak vyklouznout. Ale neměli bychom se nechat vehnat do časového presu, kdy bychom museli rozhodovat rychleji, než je třeba. Ve vládních materiálech se zmiňuje březen 2018, to se dá jen těžko splnit. Čím méně diskutuji, tím zvětšuji pravděpodobnost chyby na obou stranách. Ale rád bych, aby bylo jasno během letoška, souvisí to i se způsobem a modelem financování,“ vysvětlil ministr, podle nějž by stát neměl tlačit vedení ČEZ do problematických záležitostí.

Ale tady se mluví o tom, že jedinou variantou je nějaká transformace nebo rozdělení ČEZ. Snažím se to vyvažovat a záměrně říkám, že je tu i další varianta – financování ze strany ČEZ. Zmiňuji to proto, že sám ČEZ tuhle variantu opomíjel. Musí být jasné, že je to také jedna z variant. A já jsem připraven diskutovat o každé smysluplné variantě, včetně výhod a nevýhod jednotlivých variant. Ostatně sám ČEZ pracuje na celé řadě různých variant a jejich variací,“ popsal Hüner.

To nejhorší, co jsme mohli udělat, je že jsme narvali peníze do fotovoltaiky.

Ten zároveň nesouhlasí s tím, že by stát měl společnosti ČEZ garantovat výkupní cenu elektřiny vyrobené v nových jaderných zdrojích. „Pokud chci jako manažer ČEZ po státu garantovat ceny, není to nic jiného než obnovitelné zdroje v jaderném provedení. Jen v mnohem větším objemu. A vlastně jako manažer volám po snu manažera, totiž podnikání bez rizika. Ale to bychom mohli posadit do čela společnosti i cvičenou opici. Pokud manažer přesvědčí odborníky státu o rizicích, pak to nestavme. Ale diskuse stále probíhá jen v rámci: Když nám nedáte garanci, my to nepostavíme. A naopak, když nám to nepostavíte, tak my vás vyměníme. To je špatně,“ uvedl ministr průmysl a obchodu, který má jasnou představu, jakým způsobem by měl stát naplňovat platnou energetickou koncepci.

„Koncepce je deset procent práce, stát v ní vyjádřil nějaký názor, ukazuje určitý trend. Pak je třeba ho upravovat podle reálného vývoje. Ale hlavně znát způsoby, jak těch cílů dosáhnout. Podporovali jsme obnovitelné zdroje, ale to nejhorší, co jsme mohli udělat, je že jsme narvali peníze do fotovoltaiky, protože to bylo nejjednodušší. Místo toho, abychom podporovali výrobu elektřiny z biomasy či bioplynu. A ten bilion korun, co to bude za 20 let stát, jsme mohli dát na rozvoj něčeho, co má větší smysl. Teď už další peníze nejsou. Představa, že si stát nakreslí koncepci a ta se sama zrealizuje, je naivní. Stát musí smysluplně použít veškerých prostředků a nástrojů, které má k dispozici, aby se koncepce v reálu naplnila,“ vysvětlil Hüner.

Tomáš Hüner (58)

Narodil se v Ostravě. Vystudoval strojní fakultu na VUT v Brně, zabýval se tepelnými stroji a jadernými zařízeními. Celou svou profesní kariéru se pohybuje v oblasti energetiky a průmyslu. V letech 1994 až 2002 řídil Severomoravskou energetiku, v letech 2004 až 2006 byl manažerem firmy ČEZ v Bulharsku. Mezi lety 2006 až 2011 pracoval jako náměstek na ministerstvu. V letech 2014 a 2015 byl předsedou dozorčí rady Vršanské uhelné. Před návratem na ministerstvo pracoval v Siemensu. Ministrem průmyslu a obchodu je od 13. prosince 2017.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků