Doba čtení:2 m, 17 s
Jezero Milada vzniklo přeměnou z uhelného Lomu Chabařovice, kde se těžilo uhlí v letech 1977 až 2000. Foto: wikipedia.org RomanM82

Podobu okolí jezera Milada u Ústí nad Labem navrhnou architekti. S nápady se může zapojit i veřejnost. Letos se dokončí inženýrské sítě u vodní plochy, která vznikla zatopením důlní jámy, a zpevnění celého okruhu kolem jezera. Uvedl nový ředitel Palivového kombinátu Ústí, který lokalitu spravuje, Walter Fiedler.

Zadání architektonické soutěže nyní připravuje komise složená z odborníků a zástupců okolních obcí. Své návrhy a připomínky bude moci vznést veřejnost na debatě 30. ledna v kině Hraničář. Mezinárodní krajinářskou soutěž vypíše Palivový kombinát Ústí na jaře, výsledky by mohl znát na podzim.

Čtěte také:
Na místě bývalého dolu vyrostl meloun
VIDEO: Jezero Most napuštěné za minutu

Soutěž by měla podle ředitele v několika variantách říci, jak zpřístupnit jezero ještě více lidem, zda je vhodné postavit v jeho okolí čtvrť pro zástavbu rodinnými domky, vybudovat autokemp nebo hotel, jak velké území ponechat volné přírodě, kde by mohly být vodní atrakce. „Až budeme znát odpovědi, budeme na realizaci shánět peníze,“ řekl Fiedler. Podle něj je velká šance získat finance z evropských peněz pro uhelné regiony.

Zlepšení podmínek se rekreanti na Miladě dočkají už letos. Palivový kombinát dokončí budování sítí. „Do areálu bude přivedena kanalizace, voda, elektřina, dokončen bude kompletně okruh kolem jezera pro přístup integrovaného záchranného systému, vybuduje se molo pro lepší přístup do vody,“ uvedl ředitel. Chybět bude zatím pevné sociální vybavení, k dispozici jsou po celý rok mobilní toalety.

Zpevněnou komunikaci kolem jezera, tzv. Tuchomyšlský okruh, využívají už nyní bruslaři, měřit bude téměř deset kilometrů. K dispozici je také pořadatelům různých sportovních, kulturních či charitativních akcí, kterých se během roku koná na Miladě několik desítek. Nejbližší bude 1. února.

Státní podnik také pokračuje v revitalizaci koryta Modlanského potoka. Pozemky zatím patří státu. Zda je předá na obce, či si je ponechá, není ještě rozhodnuto.

Striktně zakázán zůstane i nadále na Miladě rybolov. „Chceme zachovat výbornou kvalitu vody, která je i během parného léta čistá,“ uvedla mluvčí podniku Hana Volfová. Vedle milovníků vodních sportů, cyklistů a bruslařů lze na Miladě potkat vodní záchranáře, kteří sem jezdí cvičit, nebo ornitology a další přírodovědce. Okolo Milady vedou naučné stezky, které informují o vesnicích, jež musely v minulosti ustoupit těžbě uhlí. Jeho zásoby zatím odepsány nejsou, podle ředitele se však nepočítá s tím, že by se někdy v lokalitě znovu začalo těžit.

Jezero Milada vzniklo zatopením původního hnědouhelného lomu. Napouštění začalo v roce 2001 a skončilo v roce 2010, v roce 2015 bylo zpřístupněno veřejnosti. Maximální hloubka jezera je 24,7 metru.

Mohlo by vás zajímat:
Obnovitelné zdroje? Kam vítr, tam analýza
Bývalá šachta vyrábí elektřinu z vody
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů