Doba čtení:1 m, 16 s
Jezero Milada vzniklo přeměnou z uhelného Lomu Chabařovice, kde se těžilo uhlí v letech 1977 až 2000. Foto: wikipedia.org RomanM82

Na pláži u rekultivačního jezera Milada vytvořeného v bývalé těžební jámě hnědouhelného dolu v Chabařovicích na Ústecku vyrostl vodní meloun. Planá rostlina vzešla zřejmě z odhozeného semínka.

 „Melounu na pláži jsem si nikdy nevšiml, a to i přesto, že tudy chodím pro pivo. Je dobře, že ho nikdo nezničil. Asi tady ode dneška budu zahazovat pecky,“ uvedl pro server idnes.cz jeden z návštěvníků jezera.

Čtěte také:
Co čeká Miladu?
VIDEO: Jezero Most napuštěné za minutu

Vodní meloun u Chabařovice není zdaleka jedinou rostlinou, jejíž výskyt příjemně překvapuje kolemjdoucí. Rostou zde třeba slunečnice.

Meloun původně pochází z oblastí subtropické Afriky, odkud se později rozšířil do Asie, pak do Středomoří a dál na sever. Vodní melouny se dají pěstovat také na území Česka, daří se jim hlavně v teplejších lokalitách převážně vinařských oblastí.

Jezero Milada leží kilometr od okraje Ústí nad Labem. Vzniklo přeměnou z uhelného Lomu Chabařovice, kde se těžilo uhlí v letech 1977 až 2000. Milada má plochu 252 hektarů (asi o 30 hektarů méně než Máchovo jezero) a maximální hloubku 24 metrů, což je pro srovnání výška osmipatrového paneláku. Jméno Milada pochází od historického jména dolu, protože kníže z Chlumce, který na Ústecku těžil, byl zvyklý pojmenovávat důlní díla po ženách.

Mohlo by vás zajímat:
Obnovitelné zdroje? Kam vítr, tam analýza
Bývalá šachta vyrábí elektřinu z vody
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů