Doba čtení:1 m, 36 s
Kriminalisté pětici aktivistů viní z neoprávněného vniknutí do areálu elektrárny Chvaletice a poškození jedné z chladicích věží. Hrozí jim až šest let vězení. Foto: Sev.en Energy

Policie podala návrh na obžalobu aktivistů Greenpeace, kteří při protestu v roce 2016 podle ní poškodili chladicí věž elektrárny Chvaletice. Státní zástupce Petr Nečas z pardubického státního zastupitelství České televizi potvrdil, že od policie obdržel veškeré podklady pro podání obžaloby.

Incident se stal v říjnu 2016. Několik aktivistů Greenpeace protestovalo proti modernizaci elektrárny. Podle státního zástupce Nečase se skupina pěti aktivistů, která již část škody uhradila, odmítla dohodnout na vině a trestu. Vše tedy směřuje k obžalobě.

Čtěte také:
Elektrárna Chvaletice má nejnižší emise SO2 v historii
Evropská komise chystá „uhlíková cla“

„Po prostudování návrhu jsem dospěl k závěru, že je zde důvod pro podání obžaloby. Ještě předtím jsem s ohledem na charakter věci a úhradu vzniklé škody ze strany obviněných oslovil obhájce aktivistů Pavla Uhla s návrhem na uzavření dohody o vině a trestu. Ten však po konzultaci s obviněnými tuto možnost vyloučil, a proto bude s nejvyšší pravděpodobností ve věci podána obžaloba,“ uvedl pro Českou televizi Nečas.

Kriminalisté pětici aktivistů viní z neoprávněného vniknutí do areálu elektrárny a poškození jedné z chladicích věží. Hrozí jim až šest let vězení. Skupina aktivistů je obviněna od května 2018.

„Obviněným je kladeno za vinu to, že neoprávněně vnikli do areálu elektrárny, vystoupali na ochoz chladicí věže, kde za pomocí horolezecké techniky slanili a navrtali opláštění chladicí věže. Zde ukotvili a rozvinuli transparenty. Tím poškodili chladicí věž a vyvolali situaci poruchy uvedeného zařízení, snížení funkčnosti obecně prospěšného zařízení, která vedla k podstatnému omezení plnění účelu stavby,“ uvedla dříve k případu mluvčí policie Pardubického kraje Markéta Janovská.

Škodu, kterou aktivisté údajně způsobili, vyčíslili vyšetřovatelé na více než milion korun. Přes čtyři sta tisíc korun loni zaplatila pětice obviněných společnosti Severní energetická. Firma musela opravit stovku vyvrtaných děr.