Politici se hádají o Trumpově rozhodnutí

Podle místopředsedy poslaneckého klubu ODS Jana Zahradníka Pařížská dohoda omezí konkurenceschopnost naší ekonomiky. Foto: ODS

Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa odmítnout pařížskou dohodu o klimatu vyvolává rozporuplné reakce i v Česku. Například místopředseda poslaneckého klubu ODS Jan Zahradník jej považuje za rozumné, naopak Zelení nešetří kritikou.

 „Myslím si, že se stalo něco zásadního. Rozhodnutí prezidenta Trumpa považuju za rozumné a správné. A to, že Čína říká, že bude dodržovat pařížskou dohodu, neznamená to, že ji dodržovat bude,“ uvedl v pořadu Události, komentáře ČT24 Zahradník.

Čtěte také:
USA odstoupí od klimatické dohody
Trump chce energetickou nezávislost USA

 „Ten trend snižování emisí není jen politická záležitost, ale i ekonomická záležitost. A ten trend bude pokračovat, ať si to pan Trump myslí tak nebo onak,“ kontroval místopředseda Zelených Michal Berg. „Doba uhlí už se nevrátí a my se musíme postarat o to, aby ten přechod byl co nejvíce spravedlivý,“ dodal.

„Pan prezident Trump se vyjádřil, že od dohody odstupuje, ale to neznamená, že si americké státy nemohou dávat ambiciózní cíle. Prezident přeci neřekl, že bude bránit svým občanům, aby si pořizovali ekologická vozidla. Pařížská dohoda však má jen symbolický charakter,“ zdůraznil Zahradník.

Rozhodnutí prezidenta Trumpa považuju za rozumné a správné

Podle Berga se Trump sice zaklíná pracovními místy, ale sektor obnovitelných zdrojů v USA prý dnes zaměstnává víc lidí než tradiční energetika. „Ve Spojených státech jsou obnovitelné zdroje stoprocentně konkurenceschopné,“ uvedl.

Zahradník však upozornil na problémy Německa, které vsadilo na obnovitelné zdroje, avšak v letšní zimě musely běžet konvenční elektrárny na plný výkon. Vadí mu i další věc. „Pařížská dohoda omezí konkurenceschopnost naší ekonomiky,“ dodal velmi kriticky, že dohoda je postavená na hlavu.

Závěrem se oba muži vyjádřili k ratifikaci. Berg se domnívá, že Česko by mělo dohodu ratifikovat, podle Zahradníka by se však měli lidé upozornit na to, že budou muset změnit životní styl.

Mohlo by vás zajímat: