Doba čtení:1 m, 10 s
Lidé i firmy jsou zvyklí, že elektřina je v zásuvce k dispozici neustále. Foto: pixabay.com

I přesto, že dodávky elektrické energie se po blackoutu v Praze v minulém týdnu podařilo relativně rychle obnovit, mnohé firmy nemohly ještě několik hodin poté fungovat. Pro Čechy a především české firmy znamenal tento výpadek velké varování a zároveň ukázal jejich nepřipravenost.

Příčina rozsáhlého výpadku elektrické energie v Praze byla rychle odhalena. V zapouzdřené rozvodně Chodov 400 kV došlo k působení logické ochrany tlaků izolačního plynu, která způsobila vypnutí rozvodny.

Domácí i zahraniční firmy působící v České republice nejsou minimálně z poloviny na výpadek energie připraveny, a to ani z krátkodobého hlediska. Podle průzkumu ČSOB vyplývá, že téměř polovina (47,3 %) společností působících na území ČR není nikterak připravena právě na situaci, která nastala. Záložními zdroji disponují pouze dvě pětiny firem (38,8 %).

SPD chce opustit Green Deal, povolenky i burzu

Jedním ze segmentů a zároveň typickým příkladem oblasti, která by v případě dlouhodobějšího blackoutu utržila velké šrámy, je e-commerce. „Pokud by situace byla stejná jako za výpadku minulý týden, řádově 30 % e-shopů by téměř okamžitě přestalo fungovat,“ potvrzuje obavy David Lintimer, obchodní ředitel společnosti vshosting~. A dodává: „Ve vshostingu jsme připraveni i na několikatýdenní blackout, takže e-shopy, které hostují u nás, podobné situace jako z minulého týdne nechávají v klidu.“

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa