Polské horníky podpoří jejich rodiny

Doba čtení:1 m, 4 s

Demonstrující lidé

Před sídlem polské státní uhelné firmy Jastrzebska Spólka Weglowa (JSW) dnes mají demonstrovat rodiny horníků. Ti stávkují už šestnáct dní. Před několika dny polská policie při demonstraci použila proti horníkům vodní dělo a gumové projektily. Uvedl to portál dziennikzachodni.pl.

V pěti dolech společnosti JSW trvá okupační stávka a někteří horníci drží protestní hladovku. Odborářské vůdce vedení společnosti zažalovalo za únik účetních informací. Na tiskové konferenci totiž měli zveřejnit dokumenty, z nichž plyne, kolik peněz dalo vedení společnosti právním a ekonomickým poradcům.

Zažalovali je proto, že společnost je kótována na varšavské burze a akcii JSW prudce oslabily. Dozorčí rada společnosti uvedla, že poradenské služby byly svázané s privatizací společnosti, s plánovanými investicemi a možným získáním finančních prostředků vydáním obligací. Podle dozorčí rady nebyly tyto účetní položky správně zapsané v účetním systému společnosti. Polská policie a polská prokuratura se celým případem začala zabývat.

„Nějaký desperát, který měl přístup k účetním informacím je prostě zveřejnil a šlo mu o to, aby ukázal, jakým způsobem jsou ze společnosti vytahovány peníze. Není to naše vina. Myslím si, že tyto informace jsou pravdivé,“ řekl mluvčí stávkového výboru Piotr Szereda.

Protesty polských horníků se také začínají týkat i Katovického uhelného holdingu. Před závodem Boží dary dolu Murcki – Staszic ve středu 11. února protestovaly proti jeho uzavření stovky horníků.