Polsko čelí útoku smogu

Varšava wikipedia Filip Bramorski_compressed

Celá polovina zplodin padá na vrub domácnostem, které topí v kamnech nebo kotlech tím nejdostupnějším palivem – uhlím. Foto: wikipedia.org Filip Bramorski

Polsko se dusí smogem. Hlavním viníkem jsou lokální topeniště. Podle odhadů funguje v Polsku až 5 milionů zastaralých kotlů na uhlí.

Zvláště tíživá situace dopadla na obyvatele Polska začátkem ledna, kdy koncentrace škodlivých prachových částic překročila normu až o 2000 procent. Nejhorší situace byla ve velkých městech – v Krakově, Vratislavi, Poznani a v okolí Opole a ve Varšavě, uvedl Týden.

Čtěte také:
Do Polska proudí miliony tun ruského uhlí
Polsko chce podporu pro uhelné elektrárny

Nepoužívejte své vozy,“ vyzývala řidiče televize a v metropoli byla městská doprava zadarmo. V Krakově zase stačilo revizorům ukázat řidičský průkaz. Omezení používání automobilů však řeší problém jen částečně, protože doprava je zdrojem znečištění jen z 30 procent. Celá polovina zplodin padá na vrub domácnostem, které topí v kamnech nebo kotlech tím nejdostupnějším palivem  – uhlím. Dalších 20 procent mají na svědomí uhelné elektrárny,

Podle zprávy Světové zdravotnické organizace (WHO) leží 33 z 50 evropských měst nejvíce zamořených polétavými částicemi právě v Polsku.

Centrální vytápění bývá jen na sídlištích nebo v modernějších budovách v centrech měst. Většina domácností si musí topit sama a uhlí je zdaleka nejlevnější variantou. Za elektřinu se platí částky odpovídající několika tisícům korun měsíčně, drahá řešení jako tepelné čerpadlo ze země si může dovolit málokdo. Průkopnický čin učinilo město Krakov, které od roku 2019 zakázalo domácnostem topit pevnými palivy. Kdo si zastaralé vytápění chce vyměnit, má nárok na dotaci do 8000 zlotých (50 000 Kč), město slíbilo doplácet i nejchudším obyvatelům náklady na topení elektřinou.

Mohlo by vás zajímat:
CAT a Trimble spojí síly
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech