Polsko chce budovat obří baterie

Ilustrační foto: Imagio.cz

Polská energetická společnost PSE a japonská technologická firma Hitachi připravují první projekt obřích baterií ve střední Evropě. Do dvou let měla PSE koupit a zapojit do sítě dva kontejnerové akumulátory Hitachi, každý o výkonu jednoho megawattu. S odkazem informace polského listu Rzeczpospolita to napsaly Hospodářské noviny (HN).

Taková investice, která by pomohla vyrovnávat nestabilitu proudu z obnovitelných zdrojů, by stála dva miliony dolarů. To je o polovinu méně než vybudování stejné kapacity větrných elektráren. Polsko je ve výrobě elektřiny závislé z více než 80 procent na uhlí. Připravuje projekt jaderné elektrárny, zároveň se ale snaží zvýšit podíl obnovitelných zdrojů zejména na severu země u pobřeží. Naděje vkládané do těžby břidličného plynu se zatím nenaplňují.

V Česku se zatím podobný projekt nepřipravuje. „V tuto chvíli nikdo nic takového v Česku nechystá,“ řekl HN mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Němci loni v září spustili první komerční bateriový zdroj ve Schwerinu na severu země o výkonu pěti megawattů. Zařízení stálo v přepočtu 165 milionů korun, pětinu platila spolková vláda. Tamní operátor WEMAG, který se specializuje na energii z obnovitelných zdrojů, s touto obří baterií pomáhá stabilizovat regionální distribuční síť v západním Meklenbursku.

Zatím dvouletý testovací provoz dosud největší evropské baterie tohoto druhu začal před dvěma týdny v britském Leighton Buzzardu, která má výkon šest megawattů. Kolísání v síti dosud vyrovnávají hlavně uhelné a plynové elektrárny. V Německu, které postupně odstavuje jaderné elektrárny, kvůli tomu stoupá podíl výroby elektřiny z uhlí. Baterie jsou ale rychlejší než klasické elektrárny a plně automatizované. Do obou zmíněných dodala články firma Samsung a navrhla a postavila je berlínská společnost Younicos.

Obří baterie je soustava desítek článků řízených speciálním softwarem. Když frekvence v síti klesne pod určitou hranici, baterie začnou do sítě dodávat elektřinu. Když bude frekvence vyšší, baterie budou energii ze sítě odebírat. Každý megawatt výkonu baterie odpovídá desetinásobku v instalovaném výkonu běžných elektráren, které musejí být v provozu, aby síť byla stabilní.