Polsko má krizový plán pro černé uhlí

Ilustrační foto: Kompania Węglowa

Jediná možnost záchrany státní těžařské firmy Kompania Węglowa (KW), která je největší těžební společnosti v Evropské unii, je zbavit se nejvíce ztrátových aktiv. Řekl to nový generální ředitel společnosti Krzysztof Sędzikowski. Firma už není ve funkčním stavu. Celkem 80 procent jejích ztrát generují čtyři doly ze čtrnácti. Informaci přinesl polský server wnp.pl

Sędzikowski uvedl, že KW měsíčně prodělává asi 1,3 miliardy Kč. Na každé tuně vytěženého uhlí je to 273 korun, za listopad loňského roku to bylo již 429 Kč. Ztráty z prodeje uhlí za jedenáct měsíců roku 2014 činily zhruba 7,41 miliardy Kč.

Prvním krokem k záchraně je převedení ztrátových dolů do Společnosti pro restrukturalizaci dolů a jejich postupné uzavření. Jde o doly Sośnica-Makoszowy, Brzeszcze, Bobrek-Centrum a Pokój. Tyto doly je možné případně prodat investorovi. Důl Piekary koupí přímo Węglokoks.

Druhým krokem je vytvoření dceřiné společnosti Węglokoks, do níž budou převedeny v první fázi čtyři doly – Marcel, Rydułtowy-Anna, Jankowice a Chwałowice. V druhé fázi pak zbývajících pět dolů – Bolesław Śmiały, Piast, Halemba-Wirek, Bielszowice a Ziemowit. Třetí etapou bude příchod investorů z oblasti energetiky do společnosti, ve které bude fungovat devět dolů.

„Zásadním tématem celé operace bude ochrana zaměstnanců rušených dolů. Čtyři tisíce z nich dostanou nabídku pracovat v jiných dolech KW pod podmínkou, že se bude pracovat v sobotu. Bez ´černé soboty´ nebude možnost garantovat práci těmto lidem, protože v Polsku je na haldách u dolů a elektráren vytěžených 15 milionů tun uhlí,“ uvedl Sędzikowski.

Podle plánu KW půjde 2100 zaměstnanců do předčasného hornického důchodu. Dalším 3100 bude uhrazeno jednorázové odškodné. Celkem 400 pracovníků má dostat 24 platů, 1100 deset platů a 1600 povrchových zaměstnanců 3,6 měsíčního platu, napsal server wnp.pl.