Doba čtení:1 m, 4 s
Firmy v sobotu na vyčlenění aktiv emitujících uhlík obdržely od státu nabídky v úhrnné hodnotě 18 miliard zlotých (96 miliard Kč). Foto: iUHLI.cz

Akcie polských energetických společností pod kontrolou státu včera výrazně posilovaly. Vláda totiž o víkendu firmám nabídla, že odkoupí jejich uhelné elektrárny. Informovala o tom agentura Bloomberg, podle níž má návrh vlády připravit půdu pro rychlejší přechod Polska na takzvanou zelenou energii.

Akcie společnosti PGE, která je největším producentem elektřiny v Polsku, včera před polednem vykazovaly růst skoro o 14 procent. Akcie třetí největší energetické společnosti Enea přidávala více než 26 procent, akcie firmy Tauron Polska Energia více než 23 procent, zatímco akcie divize Orlenu Energa si připisovaly přes tři procenta.

Poláci spustili jadernou ofenzivu. Česko stále přešlapuje

Firmy v sobotu na vyčlenění aktiv emitujících uhlík obdržely od státu nabídky v úhrnné hodnotě 18 miliard zlotých (96 miliard Kč). Jde o první krok k dlouho očekávanému převodu uhelných elektráren a některých dolů na vládní agenturu NABE.

Pokud k tomu dojde, pomůže tato transakce energetickým společnostem získat přístup k financování potřebnému k tomu, aby se mohla výroba elektřiny přeorientovat na obnovitelné zdroje. Polsko, které získává více než 70 procent elektřiny z uhlí, čelí tlaku, aby splnilo unijní emisní cíle.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa