Doba čtení:1 m, 24 s
Polsko zavedlo embargo na dovoz uhlí z Ruska, což vedlo k nedostatku tohoto paliva a k nárůstu jeho ceny. Náklady na provoz polských uhelných elektráren navíc zvýšil růst cen emisních povolenek. Foto: iUHLI.cz

Polská vláda bude příští rok udržovat náklady na elektřinu na snížené úrovni až pro 98 procent polských podniků. Uvedl to podle agentury PAP polský ministr rozvoje Waldemar Buda.

Polský premiér Mateusz Morawiecki již minulý týden oznámil, že vláda příští týden představí nové ceny elektřiny pro malé a střední podniky. „Naše řešení pokryje až 98 procent firem v Polsku,“ řekl dnes Buda. Ceny elektřiny pro polské malé a střední podniky podle něj budou patřit mezi nejnižší v Evropě.

Polský parlament již minulý měsíc schválil návrh zákona, který v příštím roce zmrazí ceny elektřiny pro domácnosti na letošních úrovních. Cílem je zabránit prudkému nárůstu nákladů domácností na elektřinu.

Miliony Poláků se bojí zimy. Nemají uhlí

Polsko je ve výrobě elektřiny silně závislé na uhlí. Letos v reakci na válku na Ukrajině zavedlo embargo na dovoz uhlí z Ruska, což vedlo k nedostatku tohoto paliva a k nárůstu jeho ceny. Náklady na provoz polských uhelných elektráren navíc zvýšil růst cen emisních povolenek, napsala agentura PAP.

S růstem cen elektřiny se nyní potýkají také další evropské země. Česká vláda minulý týden nařízením stanovila maximální ceny elektřiny, které budou platit po celý příští rok. Cenový strop pro domácnosti, firmy připojené na nízké napětí a veřejné služby bude platit bez ohledu na spotřebu. Malé a střední firmy připojené na vysoké a velmi vysoké napětí budou mít cenový strop stanovený na 80 procentech nejvyšší spotřeby za posledních pět let.