Doba čtení:50 s
Jaderná elektrárna Dukovany. Foto: ČEZ

Polsko zvažuje, že své čtyři hlavní výrobce elektrické energie spojí do dvou skupin, které by byly schopné konkurovat velkým evropským firmám jako je český ČEZ. Podle ČTK o tom informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na dva zdroje obeznámené s touto záležitostí.

Vláda ve Varšavě sestavuje plán, podle kterého by se největší výrobce elektrické energie v Polsku, společnost PGE, měl spojit se svým menším konkurentem, firmou Energa. Druhá největší elektrárenská společnost Tauron by se pak sloučila s menší Eneou.

Polsko chce mít dvě skupiny, které by byly natolik silné, aby mohly investovat a aby mohly konkurovat společnostem, jako je ČEZ, největší středoevropská elektrárenská společnost, napsal Reuters.

„Motivace Polska může být ve snaze řešit efektivnost energetických firem a možná i příprava na jejich privatizaci, třeba částečnou,“ uvedl analytik makléřské společnosti BH Securities Petr Hlinomaz. ČEZ na spekulace nekomentoval. Podle Reuters se k záležitosti nevyjádřil ani nikdo z dalších zmíněných společností a polské vlády.