Polsku bude letos chybět více uhlí

Podle polských odborníků může v tomto roce chybět o něco více uhlí než vloni. Co to bude znamenat pro polskou energetiku?

Polská spotřeba uhlí by se podle polských odborníků neměla do roku 2030 příliš měnit. Podle základního scénáře polského ministerstva energetiky by průměrná roční spotřeba uhlí v Polsku neměla klesnout pod 70 milionů tun, ale pozvolna, polehoučku stoupat k odhadovaným 71 milionům v roce 2030 (viz graf č.1). Samozřejmě, že skutečnost se může více, či méně od základního scénáře odchýlit. Zajímavé je, že ministerstvo připouští i variantu růstovou, kdy by v teoretickém případě mohla spotřeba uhlí nabýt v roce 2030 objemu o cca 22,5% větším než v současné době; pravděpodobnost takového vývoje je ale asi docela malá.

Čtěte také:
V Polsku vyplatí kompenzaci za deputátní uhlí
Poláci musí dovážet uhlí z USA

Nicméně pokles polské těžby černého uhlí znamená jednak pokračování sestupného trendu těžby patrného zhruba šest let a jednak potřebu dovézt v tomto roce do Polska opět o něco více uhlí ze zahraničí. Odhady se pohybují kolem pěti milionů tun za celý rok a vycházejí z indikací vývoje těžby v loňském roce. Polský statistický úřad předběžně uvedl, že loňská domácí těžba černého uhlí meziročně klesla o necelých 7% na cca 65,8 milionů tun. Data z Eurostatu za deset měsíců loňského roku pak dávají tušit, že čisté dovozy uhlí do Polska v roce 2017 meziročně mohly vzrůst na 4,0 až 4,4 milionu tun. Doplňme, že import uhlí do Polska směřuje hlavně z USA.

Graf č.1: Pracovní scénáře vývoje polské spotřebu uhlí do roku 2030 z pera polského ministerstva energetiky

Zdroj: polské ministerstvo energetiky a www.gig.eu

 

Graf č.2: Historický vývoj spotřeby a těžby černého uhlí v Polsku

Zdroj: Eurostat

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje