Polský silák bude pomáhat při přestavbách

Dressta Foto: Severní energetická

Od konce srpna mohou zaměstnanci těžebních společností skupiny Sev.en Energy při přestavbách dálkové pásové dopravy a kolejí využívat nový překladač DRESSTA. Stroj převzali v lokalitě Vršany zástupci pomocné mechanizace a autodopravy a společnosti Servis Leasing.

DRESSTA B5R Extra je vůbec prvním strojem tohoto typu, který výrobce vyexpedoval do provozu v některé z evropských zemí. V Polsku má ale jejich výroba dlouholetou tradici, stejně jako další těžké techniky. My jsme měli možnost si podobné zařízení vyzkoušet v těžebních společnostech, kde jej rovněž využívají a na základě našich požadavků pak došlo ke speciálním konstrukčním změnám, aby parametry odpovídaly našim podmínkám,“ vysvětlil vedoucí autodopravy a pomocné mechanizace Coal Services Roman Bauer.

Čtěte také:
Zahraniční aktivisty budou stíhat doma
Založil Greenpeace, dnes fandí fosilním palivům

Překladač byl mimo jiné doplněn o hydrauliku na speciálním rameni, což usnadní práci řidiči při manipulaci s  břemenem. Kolem kabiny přibyl ochoz, změnila se konstrukce, aby bylo snadnější stroj převážet mezi jednotlivými lokalitami. Polské stroje mají větší rozvor a širší podvozek než stávající překladače, takže se lépe pohybují terénem a jsou stabilnější a také výkonnější. V obou těžebních společnostech skupiny Sev.en Energy se v současné době využívá šest překladačů DPD a kolejí, tři v lomu Vršany a tři v lokalitě ČSA.

Kromě jednoho Catterpillaru se jedná o ruské stroje DET 250, které už jsou na hranici životnosti a obtížně se na ně shánějí náhradní díly. Obměna těchto strojů není snadná, protože musí zvládnout práci v náročném prostředí povrchových lomů a ještě mít potřebný výkon. To sice ruské stroje svými parametry splňovaly, v době jejich vzniku se ale příliš nedbalo na komfort těch, kteří s nimi pracovali, ani na úspornost případně ohleduplnost k životnímu prostředí. DRESSTA má kromě řady dalších předností evropskou certifikaci a splňuje nejpřísnější emisní limity,“ doplnil Bauer.

Nový stroj bude mít veškeré zázemí v halách pomocné mechanizace ve Vršanské uhelné, využívat se ovšem bude ve všech těžebních lokalitách. „Jeho nasazení se bude odvíjet od toho, jak budou v  těžebních společnostech probíhat přestavby a kolik na ně bude potřeba techniky. V  současnosti pro nás není žádný problém stroje podle potřeby přesouvat a nasazovat do provozu,“ uzavřel vedoucí.