Zahraniční aktivisty budou stíhat doma

Ekologičtí aktivisté se stále více radikalizují. Foto: Facebook Limity jsme my

Česká policie nebude trestně stíhat šest zahraničních aktivistů ekologické organizace Greenpeace, kteří v roce 2016 protestovali proti prodloužení provozu elektrárny Chvaletice. Řízení bylo předáno v rámci mezinárodních dohod do zemí jejich pobytu.

Dalších pět českých občanů ve věku od 23 do 36 let policie před několika dny obvinila z poškození cizí věci a z poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení.

Čtěte také:
Greenpeace způsobili milionové škody
Založil Greenpeace, dnes fandí fosilním palivům

Předloni 3. října obsadilo chladicí věž 11 aktivistů Greenpeace, opustili ji 5. října. Někteří na ni vylezli a navrtali do ní množství děr, později na ni vyvěsili dva transparenty. Ekologická organizace svou akcí protestovala proti uskutečňované modernizaci elektrárny, která prodlouží její provoz do roku 2030. Vlastník elektrárny společnost Severní energetická tehdy označil nesouhlas Greenpeace za absurdní, neboť modernizace sníží emise škodlivých látek i prachu.

Policie zaslala pěti Čechům obvinění z poškození cizí věci a z poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení. Škoda podle vyšetřovatelů dosáhla více než milionu korun, elektrárna původně škodu odhadovala na 600 tisíc korun. Greenpeace obviněným nabídne podporu a nechá také vypracovat vlastní znalecký posudek. V případě škody velkého rozsahu hrozí pětici lidí dva až šest let vězení.

Mohlo by vás zajímat:
Nejsevernější švédské město se přesune
Rekultivace po hornolužicku
Dříve měsíční krajina, dnes poklad přírody