Doba čtení:2 m, 3 s
Klimatičtí aktivisté z polské organizace Fota4Climate tvrdí, že pro Německo je nereálné odpojit do roku 2022 všechny jaderné elektrárny a začít s útlumem uhelných zdrojů bez toho, aby země nemusela dovážet více energie z okolních zemí. Foto: Facebook Fota4Climate

Klimatičtí aktivisté z polské organizace Fota4Climate protestují proti tomu, aby Německo odpojilo ze sítě své jaderné elektrárny. Tvrdí, že německá Energiewende poškodí právě Polsko, protože sousední ekonomika bude muset dovážet více energie, jež se vyrobí v polských uhelných elektrárnách.

Aktivisté tvrdí, že pro Německo je nereálné odpojit do roku 2022 všechny jaderné elektrárny a začít s útlumem uhelných zdrojů bez toho, aby země nemusela dovážet více energie z okolních zemí. V případě Polska to pak znamená spoléhání na spalování uhlí. Zvýšený export elektřiny do Německa povede k růstu emisí v Polsku a poškodí to místní obyvatelstvo, uvedl server Euro.cz.

Čtěte také:
Proč plynaři platí reklamy na solární energii?
Energetická soběstačnost je český trumf

Poláci demonstrovali u jaderné elektrárny Philippsburg u francouzských hranic, která se odpojovala na konci roku 2019. Už na přelomu roku se upozorňovalo na to, že výpadek elektrárny o výkonu 1,4 GW bude muset největší ekonomika v Evropě kompenzovat dovozem se sousední Francie z jejích jaderných elektráren.

Takové akce (odpojování reaktorů) zvyšují klimatickou krizi. Pouze reaktor ve Philippsburgu produkuje tolik čisté energie, jako téměř všechny větrné farmy v Dánsku,“ varovali polští ochránci klimatu.

Adam Błażowski, jeden ze zakládajících členů Fota4Climate, vyzval v otevřeném dopisu německé politiky i obyvatele, aby přehodnotili rozhodnutí o ukončení využívání jaderné energie. „Německo je lídrem ve světové politice i ekonomice, zemí, která určuje směr v boji s oteplováním klimatu. Proto vás s důvěrou oslovujeme jako naše sousedy,“ zdůraznil.

Aktivisté z Polska apelují i na politiky celé EU, aby pragmaticky působili na všechny země v unii a zabránili předčasnému odpojování reaktorů v Evropě. Jaderné bloky jsou podle nich spolehlivým zdrojem klimaticky čisté energie. Błażowski tvrdí, že německá politika je ovlivňována levicovými pseudovědeckými postoji, které šíří strach z jádra. „Nejvíce tím trpí ochrana klimatu,“ dodal Błażowski.

V Německu je stále v provozu šest bloků, jež vyrábějí 40 procent polské poptávky po elektřině s nulovými emisemi, vysvětlil Błażowski, proč bojují za to, aby Němci svůj odklon od jádra přehodnotili. Aktivista odmítl, že by bojoval za atomovou lobby v EU. Jde mu o „pragmatické“ řešení současné energetické situace v EU.

Mohlo by vás zajímat:
Nové elektrické náklaďáky pro důl Conuma Coal
Autonomní náklaďák nemá ani kabinu
Služební auto obra Koloděje