Doba čtení:1 m, 41 s
Ministr energetiky USA Dan Brouillette. Foto. wikipedia.org ipedia org United States Department of Energy

Ministr energetiky USA Dan Brouillette uvedl, že Kanada a Mexiko by mohly pomoci exportovat americké uhlí do Asie, aby se obcházelo blokování dodávek ze strany států západního pobřeží. Kalifornie, Washington a Oregon totiž zablokovaly povolení pro uhelné přístavy kvůli obavám z dopadu uhlí na změnu klimatu.

Brouillette řekl, že očekává, že dva sousedé USA nabídnou příležitosti k vývozu uhlí v rozhovorech, které by mohly být usnadněny novou severoamerickou obchodní dohodou (USMCA), kterou minulý měsíc podepsali americký prezident Donald Trump, mexický prezident Enrique Peña Nieto a kanadský premiér Justin Trudeau, napsal server msn.com.

Čtěte také:
Biden doporučil horníkům, aby se naučili programovat
Američané hrozí sankcemi kvůli NordStream 2

Proto byla USMCA tak důležitá,“ řekl Brouillette na akci Atlantické rady ve Washingtonu. „Doufáme, že budeme více spolupracovat s Mexikem a Kanadou při hledání vývozních možností, jak dostat uhlí z Wyomingu a dalších států na západě USA do Asie a na další globální trhy“, dodal.

Wyoming je nejvýznamnějším státem vyrábějícím uhlí v USA, ale jeho vývoz byl omezen. Proto se Trumpova administrativa snaží hledat nové možnosti. Brouillette se již setkal s premiérem kanadské provincie Alberta Jasonem Kenneyem. „Měli jsme velmi široké a rozsáhlé rozhovory o tomto tématu. Myslím, že ze strany Kanaďanů existuje velký zájem“, ohodnotil setkání americký ministr energetiky.

Kanadská provincie Britského Kolumbie na západním pobřeží již část amerického uhlí vyváží. Pokud by mezi Washingtonem a Ottawou existovala dohoda o posílení dodávek, uhlí by bylo pravděpodobně posláno přes Albertu do přístavu v Britské Kolumbii.

Trumpova administrativa se snaží pomáhat těžařským společnostem těžícím uhlí, které trpí spousty levného zemního plynu. Výroba elektřiny z uhlí v USA loni klesla na nejnižší úroveň od roku 1975. Brouillette uvedl, že jeho ministerstvo nyní dá až 64 milionů dolarů na financování výzkumu a vývoje do účinnějších uhelných elektráren.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje