Pomohou horníkům blížící se volby?

Zdeněk Bakala s manželkou. Foto: Profimedia

Zdeněk Bakala s manželkou. Foto: Profimedia

S odchodem Zdeňka Bakaly z OKD se zdálo, že se horníkům, kteří se bojí o práci, rozsvítil plamínek naděje na konci tunelu. Noví vlastníci, kterými jsou zahraniční fondy spravující aktiva v hodnotě miliard dolarů, se nechali slyšet, že v případě dohody se státem, jsou ochotni investovat do dalšího fungování dolů i své prostředky.

Události posledních dnů však budoucnost horníků opět zahalily do mlhy. Nejprve se v Týdeníku Horník objevilo vyjádření nového ředitele OKD Klimši, které všichni pochopili tak, že do konce letošního roku bude uzavřen Důl Paskov a o práci přijde celkem 1300 zaměstnanců. Informace vyvolala pozdvižení, ale možná ještě víc zarazil způsob, jakým ji nové vedení firmy vypustilo na veřejnost. Odbory i politici mluvili o skandálu.

Čtěte také:
Mládek chce důkaz o Bakalově odchodu
Bakala utekl před zodpovědností

Příběh však pokračoval, když na mediální smršť reagoval tiskový mluvčí OKD prohlášením, že média interpretovala informaci mylně. O budoucnosti Paskova ani dalších dolů prý ještě není rozhodnuto. V současnosti jsou zpracovávány analýzy dalšího fungování firmy a konečné rozhodnutí by prý mělo padnout v dubnu.

Na všech pracovištích OKD je přitom vyhlášena stávková pohotovost, odbory požadují informace a záruky, že útlum těžby bude postupný a firma nehodlá rezignovat na sociální program pro propuštěné horníky.

Je otázkou, jak se k situaci postaví vláda. Ta už dříve deklarovala, že nehodlá finančně přispívat vedení OKD, ale je připravena pomoci horníkům. Nyní zřejmě vzniklo pár týdnů prostoru pro další jednání. Ministři teď s největší pravděpodobností budou chtít vědět, jaký plán vedení OKD představí. Poté padne rozhodnutí, jak se zachová stát.

Svou roli může přitom hrát fakt, že se pomalu ale jistě blíží krajské volby. Bude tak sílit tlak ze všech stran. Lze předpokládat, že velmi aktivní bude současný hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák (ČSSD), který si je nepochybně dobře vědom, o jak třaskavý problém se jedná. Bude proto určitě apelovat na své stranické kolegy v čele s premiérem Sobotkou, aby horníky, ale současně i jeho šance na znovuzvolení, nenechali na holičkách. Jinak by totiž v roli zachránce mohl přispěchat největší soupeř sociálních demokratů, Andrej Babiš.

V každém případě představují volby pro horníky šanci na pomoc. Budou ale nejspíš muset velmi pečlivě zvážit, jak se k situaci postaví, protože o jejich budoucnosti rozhodne dost možná vysoká politická hra, kterou vedle nich bude hrát i vedení jejich firmy.

Mohlo by vás zajímat:
Bakala: Žralok pravdy a lásky
Kauza převodu hornických bytů pokračuje
NWR prodělala šest miliard