Porošenko chce zastavit Nord Stream 2

Podle ukrajinského prezidenta Petra Porošenka je zvýšení závislosti na Rusku pro Evropskou unii nebezpečné. Foto: wikipedia.org

Výstavba plynovodu Nord Stream 2, kterým by měl do Evropské unie po dně Baltského moře do Německa proudit ruský plyn, je podle ukrajinského prezidenta Petra Porošenka pro EU geostrategickým nebezpečím.

Porošenko to řekl v Bruselu po jednání s předsedou Evropské komise (EK) Jeanem-Claudem Junckerem a Evropské rady Donaldem Tuskem.

Čtěte také:
Německo schválilo Nord Stream 2 ve svých vodách
Ukrajina nepřijde o tranzit plynu

Projekt, který podporuje především Německo, nemůže být podle ukrajinského prezidenta výdělečný, takže postrádá tak ekonomický smysl. „Je to geopolitický projekt, který má oslabit Ukrajinu, nechat ji bez příjmů z již existujícího transportního systému,” uvedl ukrajinský prezident. Unii dnes vyzval, aby se společnými silami zasadila o ukončení projektu.

Tusk v reakci připomněl, že Evropská komise usiluje o možnost uplatnit na Nord Stream 2 unijní energetická pravidla, plynovod však “některé členské země” výrazně podporují. „Můj osobní pohled je dobře a dlouho znám – Nord Stream 2 neslouží nejlepším evropským zájmům,” uvedl Tusk.

Naším společným cílem zůstává energetická solidarita,” řekl po schůzce Porošenko. V Bruselu dnes podle něj byla potvrzena pozice Ukrajiny jako strategické tranzitní země, která zajišťuje dostupnou a trvalou dodávku zemního plynu evropským zemím. „Zvýšit závislost EU na Rusku je geopolitické nebezpečí. Proto děláme, co můžeme, abychom to zastavili,” podotkl.

Mohlo by vás zajímat:
Léčivé koule už patří minulosti
Služební auto obra Koloděje
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme