Posílí český zájem o německé uhlí?

Hnědouhelná elektrárna Lippendorf. Foto: Vattenfall – Kathrin Rößler

Zrušení plánu zdanit staré uhelné elektrárny v Německu by mohlo mít vliv na případný zájem českých firem EPH a ČEZ o hnědouhelná aktiva švédského státního koncernu Vattenfall v Německu. Podle analytiků je to pro případné investory pozitivní zpráva. Oficiální nabídku na prodej ale Vattenfall zatím neučinil.

Krok německé vlády podle analytika Petra Hlinomaze svým způsobem pootevírá dveře nákupu aktiv Vattenfallu, neboť rentabilita hnědouhelných elektráren by mohla přetrvávat. Přesto asi nelze označit případný nákup hnědouhelných aktiv jako perspektivní investici. Nejistoty spojené s osudem hnědouhelných výrobních zdrojů totiž spíše zůstávají. „Investoři se budou zajímat, jestli je toto rozhodnutí německé vlády opravdu konečné. V minulosti došlo, především v jaderné energetice, k několika zásadním obratům v německé energetické politice,“ řekl energetický expert Jiří Gavor.

„Pokud se to (zrušení daně) potvrdí, tak to přidáme k ostatním informacím, které budou hrát roli pro naše rozhodnutí, nic více,“ sdělil serveru iUHLI.cz mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš v květnu uvedl, že ČEZ vede kvůli možné akvizici hnědouhelných aktiv švédského státního koncernu Vattenfall v Německu jednání na všech úrovních. Pokud by se ČEZ měl vážně zabývat otázkou, zda významněji působit v Německu a koupit nějaká aktiva, musí podle Beneše velmi přesně pochopit, co mají němečtí politici v hlavě na národní úrovni jednotlivých spolkových vlád. „Musíme to vědět přesně, aby nás nepřekvapovali. S tím souvisí naše chování v souvislosti s Vattenfallem,“ dodal.

Německé rozhodnutí nebude prý hrát zásadní roli při rozhodování ani pro EPH, serveru iUHLI.cz to sdělil mluvčí EPH Daniel Častvaj. „Na náš zájem o hnědouhelná aktiva Vattenfallu toto rozhodnutí (pokud bylo opravdu přijato, informace jsou myslím stále neoficiální) vliv nemá, zavedení daně by mělo vliv na valuaci těchto aktiv,“ dodal.

Čtete: Německo nezdaní uhelné elektrárny

Vattenfall loni v říjnu oznámil, že by chtěl prodat svoje hnědouhelná aktiva v Německu, aby tak Švédsku pomohl snížit jeho uhlíkovou stopu. Možná akvizice aktiv Vattenfallu je podle šéfa ČEZ Beneše spíše otázkou na švédskou vládu. Nevidí, že by se jakýkoli proces měl spustit dříve než na podzim. „Tato transakce nebude úplně jednoduchá,“ uvedl Beneš v květnu.

Mohlo by vás zajímat:

Paukner: U Vattenfallu nejde o uhlí, ale o elektrárny

Poslanec Vozka: Český zájem o Vattenfall je jen těžké PR