Výrobní blok elektrárny Chvaletice, který 5. prosince poškodil požár, by měl začít pracovat v druhé polovině února. Do té doby budou v provozu jen zbývající tři bloky. Škoda způsobená požárem by neměla dosáhnout 100 milionů korun, řekl generální ředitel elektrárny Luboš Pavlas.
“Budou se muset vyměnit některé části, rotory turbíny, a znovu vše nastavit. Máme za sebou demontáž a diagnostiku, teď to záleží na výrobě náhradních dílů v plzeňské Škodovce a na jejich montáži,” uvedl Pavlas.
Čtěte také:
Jak se zachraňuje z komína elektrárny
Chvaletická kotelna splní emisní limity
V elektrárně začalo hořet v kabelovém kanálu a v důsledku ztráty napětí byl blok nestandardně odstaven. Příčina požáru zatím není jasná.
Technici nejdříve museli týden čekat, až turbína zchladne, teprve poté ji mohli otevřít a zjistit rozsah poškození.
V roce 2016 rozsáhlý požár v elektrárně poškodil dopravník uhlí a věž. Vypukl 30. srpna ve věži, kam vedl 200 metrů dlouhý dopravníkový pás s uhlím, konstrukce věže následně spadla. Nehoda se stala mimo výrobní bloky elektrárny. Likvidace trosek a příprava náhradní provizorní dopravy paliva trvala zhruba šest týdnů. Po tuto dobu byla elektrárna zcela mimo provoz, neboť zároveň byly kvůli dlouhodobé modernizaci odstavené bloky 3 a 4.
Následky předloňského požáru již elektrárna odstranila. Policie kvůli němu minulý rok obvinila dva zaměstnance externí firmy, která v areálu pracovala, z obecného ohrožení z nedbalosti. Škoda, kterou oheň způsobil, byla vyčíslena na 139 milionů korun.
Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979. Instalovaný výkon činí 820 MW, minoritně vyrábí také teplo pro Trnávku a Chvaletice. V roce 2013 elektrárnu koupila od společnosti ČEZ za 4,12 miliardy korun těžařská společnost Severní energetická. Vlastní ji podnikatelé Pavel Tykač a Jan Dienstl.
Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Sen každého kluka z pískoviště
V lomu našli pravěký strom starý 20 milionů let
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu