Poslanci by měli mimořádně řešit drahé energie

Podle ministryně financí Aleny Schillerové chce hnutí ANO projednat tří zákony, které mají řešit rostoucí ceny energií. Foto: mfcr cz_

Poslanci hnutí ANO požádali o svolání mimořádné schůze Sněmovny mimo jiné k předloze o možnosti stanovení nulové sazby daně z přidané hodnoty (DPH) u elektřiny a plynu. V návrhu programu jsou tři návrhy končící vlády ANO a ČSSD, které reagují na vysoké ceny energií na světových trzích. Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) by měla svolat schůzi podle jednacího řádu na příští týden.

Mohu potvrdit, že jsme dnes odevzdali podpisy nutné ke svolání mimořádné schůze. Chceme projednat tří zákony, které mají řešit rostoucí ceny energií a nová koalice je z nepochopitelných důvodů vyřadila z programu řádné schůze,“ uvedla Schillerová.

Čtěte také:
Neff: My si ty blackouty musíme „vyžrat“
Smutný: Úložiště s větší kapacitou stojí biliony

Na řádné schůzi se Sněmovna sejde v úterý 14. prosince. Návrh jejího programu projednal organizační výbor minulý týden a není v něm žádný ze zákonů, kterými by se už dolní komora mohla zabývat. Sněmovní většina ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Pirátů a STAN chce podle informací ČTK počkat se zákony na nový kabinet těchto stran již jmenovaného premiéra Petra Fialy (ODS).

Navrhované zavedení nulové DPH na elektřinu a plyn pro celý příští rok označil místopředseda ODS a pravděpodobný nový ministr dopravy Martin Kupka už dříve za nešťastný krok. Vyslovil se pro adresnější pomoc. Elektřina a plyn standardně podléhají sazbě 21 procent. Kabinet schválil nulovou sazbu na letošní listopad a prosinec. Dočasné prominutí daně dovoluje ustanovení v daňovém řádu, které umožňuje ministryni financí hromadně prominout odvod daně při mimořádných, zejména živelních událostech. Osvobození od DPH u energií by mělo připravit veřejné finance měsíčně o 2,08 miliardy korun. V případě samotného státního rozpočtu jde o 1,3 miliardy korun.

V návrhu programu schůze je také novela o podmínkách obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů, jež předpokládá převedení části peněz z výnosů z prodejů povolenek do státního rozpočtu. Celkově má jít zhruba o 17 miliard korun, které mají jít následně podle představ kabinetu na zmírnění sociálních dopadů vysokých cen energií. Za obdobným účelem chtějí poslanci ANO projednat ve Sněmovně také novelu o podporovaných zdrojích energie. Jejím cílem je umožnit, aby byla domácnostem kompenzována část regulované ceny elektřiny.

Pod žádost o svolání mimořádné schůze musejí být podpisy nejméně 40 poslanců, hnutí ANO jich má 72. Schůze se nakonec ale nemusí uskutečnit, když Sněmovna neschválí návrh jejího programu.