Hned čtyři poslanecké výbory se dnes zabývaly novelou horního zákona. Všechny ale projednávání přerušily a k debatě se vrátí v polovině listopadu.
Poslanec Milan Urban (ČSSD) z hospodářského výboru měl k vládní novele dvě zásadní výhrady: „Není schválena surovinová politika a není rozhodnuto o limitech. To jsou věci, které s předpokládanými výnosy souvisí,“ upozornil. Obojí se podle něj ale schválit nestihne a o novele horního zákona budou muset poslanci rozhodnout dříve. Připomněl, že legislativní proces nekončí ve Sněmovně.
Opoziční poslanci TOP 09 avizovali, že přijdou s pozměňovacím návrhem, jenž by zvyšoval podíl obcí. Chtějí také stabilizovat výši poplatků na pět nebo deset let.
Poslankyně Hana Aulická Jírovcová (KSČM) na jednání výboru pro sociální politiku upozornila na možné dopady novely na region. „Zvyšování úhrad se logicky promítá do hospodaření firem. Společnosti nebudou schopny promítnout zvýšenou úhradu vydobytého nerostu do ceny svých produktů,“ uvedla poslankyně s tím, že firmy budou nuceny omezovat výdaje, mohou propouštět.
V konečném důsledku tak může paradoxně dojít ke zvýšení výdajů státního rozpočtu. „Stát bude následně doplácet právě na politiku zaměstnanosti. Jeho prvotní cíl zvýšit příjmy rozpočtu tak nebude ve svém důsledku naplněn,“ upozornila poslankyně.
Stát bude následně doplácet právě na politiku zaměstnanosti
Čtěte také: Vláda schválila novelu horního zákona
Poslanec Václav Zemek (ČSSD) na výboru životního prostředí zmínil, že podíl, který jde z úhrad za vydobytý nerost do státní kasy, by mohl být účelově vázaný na programy revitalizace území dotčených těžbou.
Podle poslance Michala Kučery (TOP 09) se novela horního zákona životního prostředí zásadně dotýká v tom, kolik peněz půjde do obnovy krajiny a přírody. „Dnes se navyšuje úhrada za vydobyté nerosty, což je samozřejmě správně, s tím souhlasím. Co zásadně rozporuji je to, kam peníze jdou,“ dodal Kučera. „Vysáváte obce v Ústeckém kraji a posíláte je do rozpočtu,“ řekl zástupcům ministerstva průmyslu Kučera.
Vysáváte obce v Ústeckém kraji a posíláte je do rozpočtu
Někteří poslanci také varovali před tím, že stanovování poplatku nařízením vlády nemusí být v souladu s ústavou. Ústavně-právní výbor už dříve požádal ministerstvo průmyslu a obchodu, aby předložilo novelu ve variantě, která by těžební poplatky zahrnovala. Zástupci ministerstva s argumenty o neústavnosti nesouhlasili.
Mohlo by vás zajímat:
Horní zákon – proměny, ohlasy a důsledky
Příběh novely v čase
VIDEO: Ve Sněmovně se rozhořel boj o horní zákon