Poslanec Kádner: Limity se prolomí, otázka je kdy

Poslanec David Kádner (Úsvit)

Všichni vědí, že dříve či později se limity prolomí. Čím později, tím víc peněz nás to bude stát. V rozhovoru pro server iUHLI.cz to říká poslanec a starosta Nové Vsi v Horách David Kádner.

Jako starosta Nové Vsi v Horách znáte velmi dobře region Mostecka. Jak vnímáte nyní situaci lidí v Horním Jiřetíně, byl byste ochoten se přestěhovat, vyjednával byste s těžební firmou? Jaké je vůbec postavení Jiřetínských?

Chápu obě varianty, obě skupiny obyvatel. Jedna jsou starousedlíci, kteří mají kořeny. Jsou to ale lidé, kteří nejsou dobře informovaní. Myslí si, že se jich těžba nyní až tak moc netýká, a že bude ještě dost prostoru na dožití. Pokud se bude těžit, tak v těchto částech až za několik desítek let. V tuto chvíli už je Jiřetín z více než třetiny rozprodaný. Další třetině neříkají pane domy, ve kterých bydlí. Tito lidé by nedostali nic, pouze přidělené byty. A pak je další část obyvatel, která má domy jakoby dvojí. To jsou lidé, kteří mají různé názory, které jsou dlouhodobé. Ale pak je tady sorta lidí, která mluví za Jiřetín, ale nemají s ním nic společného. To jsou takzvaní zelení. Uráží mě i to, co dlouhodobě říká Litvínov, protože nemluví za Litvínov. Pokud totiž mluví Litvínov za Horní Jiřetín a Jiřetín je samostatný subjekt, pak musí mluvit i za Litvínovsko. To jsou věci, která vyloženě nechápu, je to jen PR.

Co je podle vás pro místní důležité, aby věděli?

Pro nás je důležité znát budoucnost obce, ať už bydlím na Nové Vsi nebo v Horním Jiřetíně. Pro starostu je strašně důležité vědět, jestli má plánovat na delší rozlet nebo jenom udržování. Upřímně, kdybych věděl, jestli dnes nebo za pár let, tak soudě podle situace, která v Evropě a ve světě panuje, se stejně k tomu uhlí dostaneme. A všichni to ví, ale nikdo ten krok nikdo nechce udělat, přestože uhlí potřebujeme. A jestli to neuděláme, tak jsme sami hloupí a budeme pykat všichni. Jako občan bych určitě už přemýšlel o jiné lokalitě, kde mohu kořeny zapustit. Lidí, kteří takto v Jiřetíně přemýšlejí, je dostatek. Problém je v tom, že čas strašně rychle utíká a oni jsou už minimálně patnáct let v nejistotě, protože prolomení může přijít každým rokem. Pořád se ale oddaluje a oni tomu už vlastně nevěří. Už přestali přemýšlet o tom, kde by vlastně chtěli zapustit svoje kořeny.

Čtěte také: Prolomit limity za pět let znamená problém

Jak vnímáte náladu u Vás v obci. Jak rezonuje téma limitů? Zajímá je perspektiva regionu s největší nezaměstnaností?

Část lidí s tím nemá vůbec žádný problém, to jsou hornické rodiny. Většina lidí v Nové Vsi je pro prolomení. Další to chápou jako v minulosti, tedy že se bude těžit a Mostecko zase nedostane nic. To je dluh, který stát vůči nám má. Pak je část lidí, kteří se do hor přistěhovali. Utekli z nějakého města za čerstvým vzduchem. Když se bude těžit pod horami na území Horního Jiřetína, tak jsme první na ráně. Prach se nás týkat bude. Tyto obavy jsou správné. Ukázalo se to při jedné debatě, kterou jsem svolal s těžaři s občany před třemi lety. Debata byla velmi přínosná, bez nadávek. Těžaři mohli na mapách ukazovat a vysvětlovat. Lidé se opravdu bojí toho, jak se to dělalo dřív. Chtějí garance. Jedinou garanci pro nás všechny může zajistit stát, který se nyní chová jako jediný, kdo nechce být partnerem. Těžaři nyní říkají, napište si, co chcete. Do kompromisu se státem a námi by šli. Stát by nadefinoval, co je pro těžbu třeba. A pak je na těžaři, jestli to vezme nebo ne. Už i to, že těžaři znovu nabídli společný podnik, tak to nechápu. Vidím zde jiné vlivy. Všichni ví, že dříve či později se limity prolomí. Čím později, tím víc peněz nás to bude stát. Toto je poslední rok, kdy poslední bagr vyjede na skrývku.

Celý rozhovor si přečtěte zde.