Doba čtení:1 m, 46 s
Lom ČSA. Foto: Severní energetická

Poslanec a starosta Nové Vsi v Horách David Kádner (Úsvit) vnímá problematiku prolomení či zachování limitů těžby hnědého uhlí v severních Čechách především jako politickou hru. Pokud se ale tato „hra“ vymkne kontrole, bude to mít bohužel nedozírné následky pro většinu lidí a firem v celé České republice, nejen v Ústeckém regionu. Kádner to sdělil serveru iUHLI.cz.Právě Novou Ves v Horách a další obce v regionu navštíví ve středu 18. března ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).

„Vzhledem k tomu, že dříve těžba probíhala chaoticky a bez pravidel, která by určoval stát, stojíme dnes před situací, kdy neprolomení limitů není reálné. A velmi mě mrzí, že se z takto důležitého tématu stala jen snůška populistických řečí, které ignorují fakta,“ uvedl poslanec.

Ministerstvo průmyslu pracuje ze čtyřmi variantami těžby uhlí v Ústeckém kraji. První počítá s plným zachováním limitů, které v roce 1991 zavedla vláda Petra Pitharta, druhá s prolomení limitů na lomu Bílina, kde těží Severočeské doly, a třetí s prolomení limitů na lomu Bílina a částečným prolomením na lomu ČSA, kde těží společnost Severní energetická. Čtvrtá varianta počítá s plným prolomení limitů včetně zbourání Horního Jiřetína a Černic.

Kádner si dovede představit varianty plného prolomení i zachování limitů. Nicméně v případě, že má celá horská oblast, nejen Nová Ves v Horách, prosperovat a lákat turisty, potřebuje podporu okolních měst. Tedy Litvínova a Mostu. „Obce potřebují vyřešit nezaměstnanost, sociální problémy a posílit ekonomickou a průmyslovou stabilitu. To v dnešní složité bezpečnostní situaci v celé Evropě může zajistit jen česká firma a národní suroviny. Poté bude vzkvétat nejen Nová Ves v Horách, ale i celé Litvínovsko a Mostecko a můžeme se připravit na to, že za 100 let bude tento region například regionem rekreačním,“ naznačil Kádner.

O prolomení či neprolomení limitů těžby hnědého uhlí vláda rozhodne nejdříve v červenci. Poslanec si netroufá odhadnout, jak nakonec stát s hnědým uhlím v severních Čechách naloží. „Nicméně největší hrůzu mám z toho, že vyhraje varianta číslo tři, která je nejen neekonomická, ale i nedůstojná pro všechny občany Horního Jiřetína,“ dodal Kádner.