Doba čtení:1 m, 24 s
Důl Centrum. Foto: Zdarbuh.cz

Severní energetická definitivně uzavře provoz v hlubinném dole Centrum. Poslední stěna by v rámci platného povolení měla být dotěžena na jaře příštího roku. Rozhodnutí vlády o zachování těžebních limitů neumožňuje další rozvoj lomu ČSA ani dolu Centrum.

„Dopady této situace se pokusíme co nejvíce zmírnit. Připravujeme interní plán zaměstnanosti, který zmapuje možnosti uplatnění zaměstnanců z dolu Centrum v rámci skupiny, případně u našich dodavatelů,“ uvedl generální ředitel Severní energetické Petr Kolman. V dole Centrum pracuje na 300 lidí.

Dopady této situace se pokusíme co nejvíce zmírnit

I když hlubinná těžba v tomto dole nebyla poslední léta ekonomicky efektivní, byla udržována zejména s ohledem na zachování cenného know-how pro budoucí těžbu v bočních svazích lomu ČSA.

Čtěte také:
Limity nepadly, Sev.en míří do Czech Coal Group
Dienstl: Boj o zachování práce nevzdám

Důl Centrum se dlouhodobě potýkal s nevyrovnanými ekonomickými výsledky a několikrát se uvažovalo o jeho uzavření. S ohledem na zachování zaměstnanosti však akcionáři životnost dolu několikrát prodloužili. Investice do otvírky nového těžebního pole by však byla v každém případě, nejenom s ohledem na klesající ceny uhlí, ztrátová.

Severní energetická se připravovala na rozvoj hlubinné těžby v bočních svazích lomu ČSA. Loni zahájila zkušební projekt ve svazích pod Jezeřím. Byl rozražen první okruh a zahájena těžba metodou takzvaného chodbicování. Avšak v souvislosti s platností limitů nebude možné po ukončení těžby na lomu ČSA pokračovat ani v tomto projektu. Vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) o zachování limitů na lomu ČSA rozhodla v říjnu.

Mohlo by vás zajímat:
Severní Čechy 2035: Chmurná vize bez uhlí
Uhlí z ČSA jednou využito bude
Prolomit limity za pět let znamená problém

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa