Doba čtení:1 m, 8 s
Uhelná elektrárna AES Corporation v minulosti vyráběla až jednu pětinu elektřiny na Oahu – nejlidnatějším ostrově ve státě. Foto: pixabay.com

Bateriové úložiště by mohlo nahradit poslední havajskou uhelnou elektrárnu, která byla uzavřena v roce 2022 po 30 letech. Uhelná elektrárna AES Corporation v minulosti vyráběla až jednu pětinu elektřiny na Oahu – nejlidnatějším ostrově ve státě.

Společnost uvedla, že potenciální nové využití pozemku o rozloze 8,5 akru v Kapolei zahrnuje bateriové úložiště, solární a dokonce i větrnou energii, informoval Honolulu Star-Advertiser.

Nedaleko se od loňského roku staví největší samostatný energetický systém ve státě. Projekt má kapacitu skladování energie 565 megawatthodin a je vyvíjen společností Plus Power se sídlem v San Francisku.

Na Havaji vypnuli poslední uhelnou elektrárnu

Projekty skladování umožňují provozovateli společnosti Hawaiian Electric přijímat a využívat více přerušované energie z obnovitelných zdrojů, včetně střešních solárních elektráren.

Největším zdrojem energie pro společnost Hawaiian Electric je nyní elektřina vyrobená spalováním ropy z, která obsluhuje Oahu, Havajský ostrov, Maui, Molokai a Lanai. Energetická společnost uvedla, že 32 procent výroby elektřiny v roce 2022 pocházelo z obnovitelných zdrojů.

V roce 2020 schválil havajský zákonodárný sbor zákon zakazující používání uhlí pro výrobu energie do začátku roku 2023. Havaj nařídila přechod na 100% obnovitelnou energii do roku 2045 a byla prvním státem, který si takový cíl stanovil.