Doba čtení:1 m, 37 s
Nesmyslná podpora solárních elektráren přijde české daňové poplatníky na stovky miliard korun. Foto: wikipedia.org

Roste to na poli skoro u každé vesnice a už jsme za to zaplatili 160 miliard korun. A dalších více než 400 miliard ještě zaplatíme. Co je to? Tipujete solární elektrárny? Uhádli jste.

I když český solární boom skončil hned po zaříznutí zvýhodněné výkupní ceny, dodnes je okolo fotovoltaiky živo. S již postavenými řadami modrých solárních panelů se aktivně obchoduje. Na straně kupujících lze najít místní byznysmeny a různé investiční fondy – čínské i polské, uvedl server euro.cz.

Čtěte také:
Bez veřejné podpory přestávají OZE investory zajímat
Stát nevymáhá nelegální dotace pro soláry

Zájem ožil poté, co Evropská komise s jistými výhradami v loňském listopadu schválila české schéma finanční podpory obnovitelných zdrojů. Nedávný verdikt komise nicméně otevírá třináctou komnatu v podobě možnosti omezit tok peněz k nejvýdělečnějším vlastníkům fotovoltaických elektráren.

Budoucí snížení či zkrácení podpory může -podobně jako odebrání licence podvodníkům – aspoň trochu redukovat tíživý solární účet, který podle orientačního propočtu týdeníku Euro vychází na 567 miliard korun za celé období let 2009 až 2030. Odhad Nejvyššího kontrolního úřadu pak mluvil dokonce o neuvěřitelné sumě bilion korun.

Mementem může být ostudně prohraný spor o zdanění emisních povolenek pro uhelné elektrárny, což byl jeden z podivných nápadů pocházejících z éry ministra financí Miroslava Kalouska. Stát sice peníze od energetických podniků vybral, ale předloni po prohraných soudních sporech je musel vrátit.

Celé solární šílenství je tak z dnešního pohledu hlavně zdrojem poučení. Nová evropská procenta pro obnovitelné zdroje a energetickou efektivitu, plánované jaderné reaktory, vysokorychlostní tratě a vlaky, kanál Dunaj-Odra-Labe, masivní příliv nepřizpůsobivých migrantů… To vše se za pár let může vymknout kontrole a stát černou dírou na peníze, o níž média budou psát jako o solárním boomu číslo dvě.

Mohlo by vás zajímat:
Reportáž: Safari na vlastní kůži
Bývalá šachta vyrábí elektřinu z vody
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů