Tuzemští distributoři elektřiny musí do konce roku 2027 nainstalovat nejméně 850 tisíc takzvaných chytrých elektroměrů. Vyplývá to z nové vyhlášky o měření elektřiny, která začala platit počátkem letošního roku. Celá akce vyjde na miliardy korun, které v důsledku zaplatí samozřejmě spotřebitelé.
Drtivá většina odběratelů je teď vybavena standardním fakturačním elektroměrem bez možnosti dálkového odečtu. To se během několika let musí změnit kvůli vyhlášce o měření elektřiny, která implementuje evropskou směrnici o společných pravidlech pro vnitřní trh s elektřinou. Změna se bude týkat všech odběratelů se spotřebou nad šest megawatthodin ročně. Představuje to zhruba 850 tisíc z celkových šesti milionů zákazníků, napsal server E15.cz.
Čtěte také:
Experti varují před ztrátou energetické bezpečnosti
Němci směřují k energetické závislosti
Energetický regulační úřad předpokládá, že jen do roku 2027 zaplatí distributoři za nové měřáky několik miliard korun. „Celkové investice spojené s digitalizací sítě, zavádění chytrého měření a obecné přizpůsobení sítí novým požadavkům vyjdou za stejnou dobu na nižší desítky miliard korun,“ míní mluvčí úřadu Michal Kebort. Jen samotný ČEZ, který pokrývá zhruba dvě třetiny tuzemské distribuční sítě, se na digitalizaci své sítě chystá v nejbližších letech vynaložit zhruba 23 miliard.
Spotřebitelé poznají investice na svých složenkách. „Jedná se o nutné investice, takže se na jejich úhradě budou podílet všichni odběratelé energií, stejně jako v jiných případech povinných investic či obnovy sítí. Přesný dopad na cenu ale nelze predikovat. Ve hře je i možnost, že by byly náklady spolufinancovány z některých fondů,“ doplnil Kebort.
Dosavadní sítě byly založeny na jednosměrném toku elektřiny od velké elektrárny přes distribuční sítě až ke spotřebiteli. Digitalizovaná distribuční síť bude počítat s obousměrným tokem energie – ke spotřebiteli i od spotřebitele. Díky digitalizaci tak budou moci na energetický trh vstoupit i sami zákazníci, kteří budou smět elektřinu vyrábět, skladovat a také poskytovat takzvanou flexibilitu. Tou se míní systém, v němž bude domácnost nebo firma snižovat a zvyšovat spotřebu podle potřeb sítě na základě předem dohodnutých podmínek s distributorem.