Povolenky prošly senátním výborem

Podle informací senátorů se energetické kontroly často zaměřují na zcela formální věci a skutečným energetickým stavem se příliš nezabývají. Zdroj: www.senat.cz

Senátoři ve Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu hlasovali o předlohách energetických zákonů, které dorazily ze sněmovny. Šlo o podmínky obchodování s emisemi a o zákon o hospodaření energií.

Emisní povolenky jsou často skloňovaným pojmem, takže návrh novely zákona číslo 383/212, který se zabývá obchodováním s nimi, vyvolal značnou pozornost. Na zasedání Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu se o něm živě diskutovalo. „Objevily se návrhy na až desetiprocentní zvýhodnění regionů poškozených těžbou uhlí, ale nakonec se odhlasovala předloha tak, jak přišla ze sněmovny,“ přiblížil průběh jednání pro iUHLI.cz senátor a místopředseda výboru František Bradáč (KDU-ČSL).

Čtěte také:
Přesměruje Senát peníze z emisních povolenek?
Experti: Uhlí nelze nahrazovat biomasou

S doručenou předlohou souhlasili nejen zástupci ministerstva životního prostředí, ale Teplárenského sdružení. „Jednání bylo klidné, protože bylo brzy jasné, že jde o křehký kompromis, se kterým navíc souhlasí i dotčené organizace, byť z něj třeba nejsou úplně nadšené,“ poznamenal další místopředseda výboru Ladislav Kos (Hnutí pro Prahu 11). „Myslím ale, že na plénu na diskuzi právě o způsobu přerozdělování peněz z prodeje povolenek dojde,“ doplnil ještě.

Projednání předlohy zákona o hospodaření energií (zákon 406) neprovázely žádné rozepře. Sněmovní předlohu senátní výbor hladce schválil. Jen náměstek MPO René Neděla si z jednání odnášel obsáhlou sadu připomínek k energetickým kontrolám, které pocházejí od starostů. „Rozproudila se docela živá debata o tom, že kontroly zajímají především energetické štítky, ne skutečný stav,“ konstatoval Ladislav Kos.

„Padla celá řada stížností na formalismus energetických kontrol. Včetně toho, že pokuty padají právě za formální nedostatky. Skutečný stav přitom kontrolory příliš nezajímá,“ doplnil František Bradáč.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje