Přesměruje Senát peníze z emisních povolenek?

Senátor Miroslav Balatka chystá pozměňovací návrh ve prospěch uhelných krajů. Foto: Foto Martin Vlček Kancelář Senátu

Zákon o emisních povolenkách, který byl před časem schválen v Poslanecké sněmovně v novelizované podobě, by mohl v konkrétnější podobu ve prospěch postižených uhelných regionů změnit ještě Senát.

V současné podobě, jak ho poslanci schválili, není zaručené, že poplatky za emisní povolenky se skutečně vrátí tam, odkud státu přišly.

„Do Senátu nám návrh zákona ještě oficiálně nedorazil, ale už jsme měli ve Sněmovně jednání ohledně Sněmovnou schváleného znění. To je formulováno velmi vágně a podle mého názoru nezohledňuje podporu transformace uhelných regionů dostatečně,“ uvedl pro Právo sokolovský senátor Miroslav Balatka (STAN s podporou pirátů).

Čtěte také:
Kolik Česko produkuje CO2?
Experti: Uhlí nelze nahrazovat biomasou

Znění zákona se pokusili ve Sněmovně neúspěšně změnit ve prospěch postižených uhelných regionů dva poslanci. Karlovarská hejtmanka a poslankyně Jana Mračková Vildumetzová (ANO) žádala ve svém pozměňovacím návrhu, aby šla do uhelných regionů polovina z vybraných peněz na emisních povolenkách, ale její návrh podpořilo jen osm poslanců. Poslanec Petr Třešňák (piráti) z Mariánských Lázní navíc chtěl, aby byly poplatky určeny také na podporu ekologické dopravy, ale ani to neprošlo.

Nakonec byl schválen pozměňovací návrh ústeckého poslance Jana Schillera (ANO), podle kterého mají peníze z emisních povolenek přednostně směřovat do uhelných regionů. Není ale rozhodnuto, kdo o ně bude moci žádat a na jaké projekty bude možné o ně usilovat. O tom zřejmě rozhodne pracovní skupina, kterou zřídí ministerstvo životního prostředí (MŽP). Na její rozhodování chce mít vliv Mračková Vildumetzová, aby vyhláška byla pro uhelné regiony opravdu výhodná. Ještě předtím ale půjde zákon do Senátu.

„Budu s největší pravděpodobností podávat pozměňovací návrh, který poskytne větší záruky, že se peníze vybrané na emisních povolenkách v postižených regionech nerozpustí ve státním rozpočtu, a nepromění se tak například ve slevy na jízdném v celé republice,“ uvedl senátor Balatka. „Účel platby za emisní povolenky je odklon od fosilního průmyslu a tento výnos by měl být použit na transformaci regionů, které tento odklon a ukončení těžby nejvíc postihnou,“ dodal senátor.

Největším plátcem za emisní povolenky v Karlovarském kraji je Sokolovská uhelná (SU), která má jen v letošním roce zaplatit za povolenky zhruba 1,2 a v příštím roce už asi 1,5 miliardy korun. Firmu, zaměstnávající kolem tří tisíc lidí, to ekonomicky velmi zatěžuje.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje