Pozemky po těžbě uhlí využijí i Lesy ČR

Lokality, kde se povrchově těžilo uhlí, se díky rekultivacím proměňují k nepoznání. Foto: Štýs

Lesy ČR začnou hospodařit v Ústeckém kraji na pozemcích po těžbě uhlí. Do roku 2025 získají zhruba 200 hektarů v okresech Chomutov, Teplice a Most. Zástupci státních podniků Lesy ČR a Palivový kombinát Ústí o tom včera podepsali memorandum.

S převody se začne letos. „Rezervujeme pro tento účel asi 15 milionů korun,” uvedl generální ředitel státního podniku Lesy ČR Josef Vojáček. Jsou to pozemky, na kterých je možné lesnicky hospodařit.

Čtěte také:
Vláda pozdržela zakázky na rekultivace
DIAMO dokončuje rekultivaci rybníků

Postup je podle ředitele Palivového kombinátu Ústí Petra Lence součástí komplexního řešení území v majetku státu po ukončení těžby. „Pozemky nejprve rekultivujeme, a pokud se neprojeví negativní známky způsobené hornickou činností a nebude ani předpoklad, že by se tak stalo v budoucnu, necháme zpracovat příslušné geometrické plány a požádáme o převod do kategorie lesních pozemků,” uvedl Lenc.

Většinu pozemků Lesy ČR odkoupí za ceny stanovené znaleckými posudky. Na některých místech už nyní roste les nebo náletové dřeviny, další budou zalesněna. Podle Vojáčka může spolupráce mezi oběma podniky pokračovat i po roce 2025.

Mohlo by vás zajímat:
Dvousetmetrovému obrovi ušili nový kabát
Tohle monstrum zvládne i dítě
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo