Poznejte historii, kterou psalo uhlí

havirov_stala_expozice_3_compressed

Milovníci hornické historie si přijdou na výstavě na své. Foto: OKD

Pokud byste se chtěli dozvědět něco o životě horníků, těžbě uhlí a její historii, máme pro vás zajímavý tip. Vyrazte do Havířova a navštivte výstavu Historie psaná uhlím.

Stálá expozice věnovaná hornictví a historii města Havířova byla slavnostně otevřena v prosinci 2012 v prostorách Společenského domu na Dlouhé třídě. Na ploše 200 čtverečních metrů jsou umístěny různé mapy, letecké snímky nebo fotografie zachycující život nejmladšího města republiky. V hornické části na návštěvníka čeká pestrá kolekce snímků a dokumentačních materiálů hlavně ze zaniklých dolů Dukla a František.

Čtěte také:
Důl OKD si „zahrál“ v korejském filmu
Ministři opět jedou řešit OKD

Nechybí ani technické exponáty z důlních činností. Okénko mají i záchranáři a krojovaní horníci. Ke zhlédnutí jsou například hornický stejnokroj, uniforma, vybavení báňského záchranáře, staré hornické lampy, nářadí, přilby, měřicí přístroje, makety těžních strojů a další zajímavosti.

Expozice prostřednictvím dochovaných kronik přibližuje i život hornických rodin a tvrdou práci havířů. Řada exponátů a knih je také v elektronické podobě uložena v multimediálních dotykových panelech. Dochází i k obměně a rovněž k doplnění některé části výstavy. K dispozici jsou také krátké dokumentární a propagační filmy o historii dolů na Karvinsku.

Například snímek o Dolu Lazy, vám přiblíží dění na šachtě od příchodu horníka do práce, přes sfárání, ražbu chodeb a těžbu uhlí až po obsluhu techniky. Přestože je ve filmu užívána odborná terminologie, je natolik srozumitelný, že si jej užijí i děti.

Vstup na výstavu je zdarma. Další informace můžete získat na webových stránkách Městské knihovny Havířov.

Mohlo by vás zajímat:
Příbramské muzeum hornictví slaví 130 let
Bývalý důl se proměnil v muzeum a zábavní park
Z Dolu Bohumír je hornické muzeum