Pracovníci se do dolů OKD nehrnou

Práce horníka je pro tvrdé chlapy. Ilustrační foto: OKD

Společnost OKD v současné době usilovně hledá nové zaměstnance pro šachty na Karvinsku. Lidé se ale do podzemí příliš nehrnou.

Na jaře letošního roku nabídla společnost OKD horníkům z uzavřeného Dolu Paskov možnost pracovat v dolech na Karvinsku. Dostat na funkční šachty kvalifikovanou pracovní sílu se ale nepodařilo. Těžaři proto usilovně hledají nejen samotné horníky, ale i elektrikáře a důlní zámečníky. Zájem je i o horníky z Polska a Slovenska.

Čtěte také:
Horníci bojovali i v oslabení
Ve stresu není čas učit se potřebné zásady

„Naprostá většina těchto zaměstnanců, kteří končili na Dole Paskov, naši nabídku odmítla s tím, že mají zdravotní problémy, že nechtějí dojíždět do jiného okresu, případně mají jiné zaměstnání, které je pro ně atraktivnější,“ řekl pro TV Polar mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

Novou pracovní sílu hledá OKD i prostřednictvím úřadu práce. „My jsme pro ně zorganizovali čtyři výběrová řízení,“ sdělil ředitel Úřadu práce Karviná Dalibor Závacký. „Problém OKD je kromě jiného i to, že mnozí naši občané se bojí nastoupit na šachtu. Podle nich je to práce velmi nebezpečná,“ dodal.

Lidem vadí i nejistá budoucnost dolů. Není totiž jasné, jak dlouho ještě budou fungovat. „Pokud se v reorganizačním plánu nebo veřejně deklaruje, že poslední šachta má fungovat do roku 2023, tak ta perspektiva pro zaměstnance není příliš dlouhá,“ řekl předseda Sdružení hornických odborů Rostislav Palička.

Mohlo by vás zajímat:
V dolech bude řádit obří elektromobil
Japonci začali těžit na mořském dně
Ve Švýcarsku vyvíjejí elektrogiganta