Praha bude mít čistší vodu díky uhlí

Úpravna vody Želivka, která je největším provozem svého druhu v zemi, vyrobila za čtyři desítky let přes čtyři miliardy metrů krychlových pitné vody. Foto: wikipedia.org Stribrohorak

Úpravna vody Želivka prochází modernizací. Čistší vodu má zajistit nová hala s granulovaným aktivním uhlím za 1,24 miliardy korun.

Devadesátiprocentním vlastníkem úpravny je Hlavní město Praha. Peníze na úpravy chce firma získat z dotace, která by měla činit až 60 procent celkové ceny. Modernizace by měla skončit v roce 2020. Na včerejším jednání výboru pro životní prostředí to řekl předseda představenstva společnosti Želivská provozní Mark Rieder.

Čtěte také:
Feist: Uhlí bude dál v klíčové roli
Vondráš: Neprchejme od uhlí!

Bylo vydáno územní rozhodnutí. Aktuálně se zpracovává dokumentace pro výběr zhotovitele. Pokud budeme mít vybraného dodavatele, získáme body navíc v žádosti o dotaci,“ vysvětlil Rieder.

Granulované uhlí, které bude nově úpravna k čištění vody používat, z ní má lépe odstranit pesticidy ze zemědělské výroby, hormony či fosfor obsažený například v pracích prášcích. Teď vodu z nádrže Švihov (Želivka), vybudované v letech 1965 až 1972, čistí 56 pískových filtrů, poté se dezinfikuje ozonem a upravuje vápenným hydrátem a plynným chlorem.

Upravená voda jde do vodojemu Jesenice s objemem 200 tisíc metrů krychlových. Úpravna vody Želivka, která je největším provozem svého druhu v zemi, vyrobila za čtyři desítky let přes čtyři miliardy metrů krychlových pitné vody. Svým maximálním výkonem 7000 litrů za sekundu se řadí k největším úpravnám vody v Evropě.

Vodu z Želivky odebírají hlavně Pražané, ale také Středočeši a část obyvatel Vysočiny. Praha ji využívá asi ze 75 procent, dalším zdrojem je Káraný, odkud se čerpá podzemní voda.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků