
Vedení Prahy brzy rozhodne o vypracování projektu vybudování energocentra v Ústřední čistírně odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově, které by v budoucnu mělo s využitím tepla z čištěné vody zajistit vytápění pro velkou část levého břehu Vltavy. ČTK to řekl předseda výboru pro energetiku pražského zastupitelstva Jan Chabr (TOP 09).
Dodal, že současný odhad nákladů na výstavbu je asi šest miliard korun a více než polovinu peněz by město mohlo získat z evropských fondů.
Energocentrum bude schopné pomocí výměníků získávat přebytečné teplo z vody zpracovávané v ÚČOV a snížit tím závislost metropole na uhelné elektrárně Mělník, která vytápí velkou část pražských domácností. Tímto způsobem by bylo podle Chabra možné zajistit vytápění pro desítky tisíc domácností na levém břehu Vltavy včetně nové čtvrti, která má vzniknout na zatím nevyužitém území Bubny-Zátory.
Rada města má podle předsedy v nejbližší době schválit zahájení prací na projektové dokumentaci na základě již zpracované studie proveditelnosti. Projekt bude mít na starosti městská Pražská vodohospodářská společnost (PVS) ve spolupráci s dalšími městskými společnostmi, jako je Pražská plynárenská nebo Kolektory Praha.
Výstavba bude podle Chabra rozdělena do více částí a vyjde na miliardy korun. „Současný předpoklad je zhruba šest miliard korun, ale přesné číslo se bude vědět, až bude hotový projekt,“ řekl. Dodal, že do konce volebního období by město mohlo mít hotovou projektovou dokumentaci a zajištěné financování včetně evropských peněz, o které chce žádat. Město se také bude muset dohodnout s firmou Veolia, která vlastní rozvodnou síť, a společností ČEZ, která provozuje elektrárnu Mělník.
Budování vlastních zdrojů tepla je součástí klimatické strategie, kterou si město schválilo v roce 2021. Nyní je metropole z většiny závislé na teplu z Mělníka, které vzniká neekologicky spalováním uhlí. Chabr dodal, že město může mimo plánovaného energocentra využít také teplo vznikající ve spalovně odpadu v Malešicích nebo další výměníky na Vltavě. V současnosti je podle předsedy dálkovým teplem vytápěno asi 230 000 pražských domácností, 90 000 používá elektřinu, 210 000 lokální plynové kotle a 40 000 blokové plynové kotelny.