Pražany kotlíkové dotace nevzrušují

Praha-malostranske-namesti-free-wikipedia_compressed

V Praze kotlíkové dotace netáhnou. Foto: wikipedia.org

O dotaci na výměnu kotle v Praze se za první den, kdy bylo možné podávat žádosti, přihlásilo pouze 18 lidí. Několik zájemců ale čekalo s dokumenty před magistrátem už od nedělního večera s kempinkovými křesílky a dekami.

Zájem o kotlíkové dotace byl v hlavním městě výrazně menší než v jiných krajích, kde na podání žádosti čekaly i stovky lidí. Ministerstvo životního prostředí prostřednictvím hlavního města v Praze rozdělí 23,7 milionu korun, dostane se zhruba na 160 žadatelů.

Čtěte také:
Lidé stáli v mrazu frontu na kotlíkové dotace
Na kotlíkové dotace fronty jako na banány

Zájem o kotlíkové dotace není v Praze nijak dramatický. Ve čtvrt na devět ráno jsme evidovali celkem 14 žádostí,“ uvedl mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. Kotlů, které splňují podmínky výměny, je v Praze asi 4 tisíce, hlavně v okrajových městských částech. Jde například o Řeporyje, Suchdol a Slivenec. Příspěvek na výměnu kotle na pevná paliva s ručním přikládáním je nejvýš 150 tisíc korun nebo až 85 procent nákladů. Už při podání žádosti ale lidé museli mít kotel vyměněný.

V dalších krajích je zájem o dotaci na výměnu starých kotlů za ekologičtější větší než v Praze. Ministerstvo životního prostředí tak dosud přispělo na více než 10 tisíc výměn. V první vlně výzvy budou v celé zemi rozděleny na výměnu starých kotlů tři miliardy korun. Druhá, také se třemi miliardami korun, by měla začít počátkem příštího roku. Do roku 2020 by mělo být rozděleno devět miliard korun a vyměněno až 100 tisíc kotlů. Měla by tak být nahrazena až třetina nejvíce znečišťujících kotlů v tuzemsku.

Mohlo by vás zajímat:
Vysočina chce další peníze na kotlíky
Hejtman tlačí na ministra kvůli kotlíkovým dotacím
Peníze do luftu