Doba čtení:1 m, 42 s
Vlastní elektrárnu Praha zřejmě mít nikdy nebude. Nejsou na ni peníze a chybí i společenská poptávka a vůle. Foto: pixabay.com

Společnost Pražská teplárenská zvýší od nového roku ceny tepla pro domácnosti v průměru o 4,5 procenta. Vzhledem ke snížení daně z přidané hodnoty z 15 na deset procent domácnosti zdražení ve svých rozpočtech nepocítí, uvedla firma. Zvýšení cen v následujících dvou letech Pražská teplárenská nepředpokládá.

Letos jsme museli přistoupit i k mírné úpravě ceny, kterou však chceme na této hladině držet po následující tři roky,“ uvedl obchodní ředitel Pražské teplárenské Tomáš Sluka. Dodal, že firma investuje do ekologie a ve velké míře rekonstruuje síť dálkového rozvodu tepla.

Čtěte také:
Sledování porna na internetu ničí klima
Podle vědců může za klimatické změny úbytek vegetace

Zdražení tepla od začátku roku 2020 je podle Pražské teplárenské důsledkem razantního růstu cen emisních povolenek. Firma argumentuje odhadem Teplárenského sdružení ČR, podle kterého letos vyjde teplárny nákup povolenek na téměř 8,7 miliardy korun, zatímco v roce 2017 to bylo jen 1,5 miliardy.

Cenám tepla nepomohlo ani rozhodnutí Rady Energetického regulačního úřadu, která meziročně výrazně snížila podporu elektřiny z vysokoúčinné kombinované výroby elektřiny a tepla ve výrobnách nad pět megawattů,“ upozornil v listopadu předseda výkonné rady Teplárenského sdružení Tomáš Drápela. V důsledku snížení DPH na teplo ale domácnosti vyšší cenu v příštím roce pocítí jen minimálně, odhadlo sdružení.

Pražská teplárenská je z hlediska počtu provozovaných zařízení jednou z největších teplárenských společností v Česku. Dodává teplo do více než 230 tisíc domácností a do desítek administrativních budov, průmyslových podniků, školských a zdravotnických zařízení. Dodávky tepla z Pražské teplárenské pokrývá z 90 procent kogenerační výroba v elektrárně Mělník. Zbytek tepla pochází ze spalovny odpadu v Praze-Malešicích a z plynových zdrojů.

Firmě loni klesl čistý zisk meziročně o pětinu na 562 milionů korun. Výnosy se snížily o 3,6 procenta na 5,1 miliardy korun.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje