Průzkum nalezišť cenných hornin a přednostní právo k jejich těžbě v celé České republice má mít v budoucnu státní podnik Diamo. Toto právo by měl získat už brzy, řekl ministr průmyslu a obchodu v demisi Tomáš Hüner (za ANO).
„Současný stav je takový, že může přijít jakákoli zahraniční nebo česká firma přijít a říci, že má zájem provést průzkum těžby nerostů. Pokud splní zákonem stanovené podmínky, pak toto právo průzkumu získá, a s tím i automaticky přednostní právo těžby,“ vysvětlil ministr s tím, že to se má změnit. Koncepce nové surovinové politiky už totiž počítá s tím, že průzkum bude dělat stát prostřednictvím státního podniku Diamo, napsalo Právo.
Čtěte také:
Hüner: Letos bude snížen počet lokalit pro úložiště
Podpora OZE už je ekonomicky zvrácená
Diamo bude podle Hünera ze zákona jediná organizace, která bude o průzkum žádat a také za něj společně s Českou geologickou službou odpovídat. „Tím se zabezpečí, že tato firma bude mít přednostní právo těžby na ložisku,“ doplnil Hüner. Diamo podle něj může v případě potřeby zadat práci i jiným, specializovaným firmám, ale to na věci nic nemění.
Vláda by měla úpravu projednat už brzy. „Nová surovinová politika je v současné době připravena na ministerstvu průmyslu a obchodu k předložení k projednání vládě. K tomu by mělo dojít do jednoho měsíce. Následovat bude posouzení nové surovinové politiky na ministerstvu životního prostředí. Poté vstoupí v platnost,“ řekl Právu šéf Diama Tomáš Rychtařík.
Ochranu vlastnictví surovin podporují i zástupci sociální demokracie, se kterou ANO vede jednání o vstupu do vlády. Sociálnědemokratický exministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček podobnou normu navrhl už loni. „Pokud jde o geologický průzkum a jeho provádění státem, tak to není nová věc, když se podíváte na usnesení vlády z 11. října loňského roku,“ upozornil Právo Havlíček.
Usnesení předpokládající větší zapojení státu do průzkumu i možné těžby strategických a ekonomicky potenciálně výhodných surovin, se teď podle Havlíčka v podstatě „jen překlopí do aktualizace surovinové politiky státu“.
Debata o tom, zda má mít zahraniční firma možnost těžit vzácné kovy na území České republiky a dále je využívat, se stala jedním z hlavních témat před loňskými parlamentními volbami.
Nynější premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) tehdy tvrdě kritizoval Havlíčka za to, že s australskou firmou EMH, která vlastní český Geomet, podepsal memorandum o těžbě lithia v severních Čechách. Hüner letos v březnu memorandum vypověděl.
Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
VIDEO: Jak složit bagr za 90 vteřin
VIDEO: Největší hydrostatický buldozer na světě