Překvapení: ČEZ vydělal méně

Oproti roku 2014 ČEZ loni vyrobil více elektřiny v uhelných zdrojích. Foto: ČEZ

Oproti roku 2014 ČEZ loni vyrobil více elektřiny v uhelných zdrojích. Foto: ČEZ

Energetické skupině ČEZ loni meziročně klesl čistý zisk o osm procent na 20,5 miliardy korun. Tržby jí vzrostly o čtyři procenta na 210,2 miliardy Kč. Analytici přitom očekávali růst zisku o několik miliard.

Společnost dnes zveřejnila předběžné neauditované konsolidované hospodářské výsledky na svém webu. Negativní vliv na ně měla podle informací firmy nižší výroba v jaderných elektrárnách a omezení podpory větrných elektráren v Rumunsku.

Čtěte také:
Finanční ředitel ČEZ Novák: Uhlí je mostem k OZE
Uhelná elektrárna budoucnosti

ČEZ poukázal na to, že loni vykázal čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy 27,7 miliardy korun, tedy 700 milionů nad svým očekáváním. Proti roku 2014 je to ale pokles o šest procent. Pro letošek společnost plánuje očištěný čistý zisk 18 miliard korun.

Finanční ředitel ČEZ Martin Novák uvedl, že firma loni snížila čistý dluh o 16 miliard korun. Ratingová agentura Standard & Poor’s loni ČEZu potvrdila rating A- se stabilním výhledem, když hodnocení dalších evropských energetických společností kvůli dramatickému propadu velkoobchodních cen elektřiny agentura zařadila do režimu možného snížení ratingu.

Provozní zisk EBITDA za loňský rok byl meziročně nižší o desetinu, výsledek 65,1 miliardy korun ovšem o 1,1 miliardy převýšil očekávání firmy. Letos ČEZ očekává provozní zisk EBITDA ve výši 60 miliard korun.

Firma zdůraznila, že stálé provozní náklady skupiny ČEZ se loni meziročně snížily o 2,9 miliardy korun. Zaměstnanců ubylo o procento na 25 900 lidí. Pozitivně podle podniku působilo také vrácení části daně za emisní povolenky z let 2011 a 2012, negativní vliv naopak měl i posun dokončení modernizace uhelných elektráren Ledvice a Prunéřov.

Více elektřiny z uhlí, méně z jádra
Tržby společnosti loni vzrostly zejména díky růstu objemu prodeje elektřiny, plynu i tepla koncovým zákazníkům, uvedla. Prodej elektřiny se zvýšil o osm procent, plynu o 26 procent a tepla o pět procent.

Výroba elektřiny loni klesla o tři procenta na 60,9 terawatthodiny. V jaderných elektrárnách se produkce snížila o 11 procent hlavně kvůli neplánovaným odstávkám v Jaderné elektrárně Dukovany a prodloužení řádných odstávek Jaderné elektrárny Temelín. V uhelných zdrojích naopak výroba vzrostla o šest procent.

ČEZ je největší česká energetická firma. Jejím majoritním akcionářem je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií. Společnost je jedním ze tří českých zájemců o německá hnědouhelná aktiva švédského koncernu Vattenfall. Zítra je termín, do kdy je třeba podat závaznou nabídku. ČEZ se zatím nevyjádřil, zda nabídku podá či nikoliv. Podle zdrojů iUHLI.cz zájem firmy v posledních týdnech značně ochladl.

Mohlo by vás zajímat:
Čína vyhlásila boj emisím CO2
100 tisíc čínských horníků jde na dlažbu
Čína pálí víc uhlí než zbytek světa