Premiér je proti bourání domů kvůli uhlí

Doba čtení:1 m, 20 s

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Foto: commons.wikimedia.org

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) podpoří pouze takovou variantu další těžby hnědého uhlí v Ústeckém kraji, která nezasáhne obce nebo města. Je proti nutnosti bourání domů v rámci vesnic nebo měst. Řekl to České televizi. Dodal, že je pro pokračování těžby, která nebude negativně zasahovat do stávajícího lidského osídlení. Dovede si představit další těžbu na lomu Bílina.

„Já myslím, že je především potřeba analyzovat, do jaké míry a v jakém rozsahu budeme v příštích několika desítkách let potřebovat hnědé uhlí, které se těží v Ústeckém kraji. A pokud je zřejmé, že minimálně pro potřeby teplárenství uhlí potřeba bude, tak je nutno jednat o prolomení limitů,“ řekl ČT Sobotka.

Připustil, že pokud se neprolomí všechny limity, tak dojde v příštích letech k určitému omezení těžby uhlí. „Já jsem přesvědčený o tom, že lze pokračovat v těžbě na dole Bílina, kde pokračování těžby nezasahuje do lidského osídlení. Neznamená to riziko pro nějaké obce nebo města. Ta těžba tam v zásadě pokračuje v prázdné krajině, kde jí nic nestojí v cestě,“ uvedl premiér.

Na lomu Bílina je podle něj možné v těžbě pokračovat. A tím pádem zajistit hnědé uhlí zejména pro potřeby českého teplárenství tak, aby nedošlo ke zdražení dodávek tepla.

Ministerstvo průmyslu pracuje se čtyřmi variantami prolomení limitů. Varianta první je ponechání limitu v současném rozsahu, varianta druhá je částečná úprava limitů na dole Bílina, třetí je částečné prolomení limitů na dolech Bílina a ČSA a čtvrtá je úplné prolomení limitu na obou dolech, což by vedlo ke zbourání Horního Jiřetína a Černic.