Přetlačí polská vláda hornické odbory?

Polská premiérka Beata Szydłová. Foto: Agnieszka Moś

Polská premiérka Szydlowá věří, že se na záchranném plánu s odbory domluví. Foto: wikipedia.org Agnieszka Moś

Polská vláda se snaží zachránit největší evropskou důlní společnost Kompania Weglowa (KW) před krachem. Vládní návrh na restrukturalizaci nyní posuzují odbory. Jedna z třinácti odborových organizací jej však již odmítla.

Vláda v pondělí předložila odborům návrh na restrukturalizaci firmy, který kromě jiného předpokládá, že čtyři tisíce z více než padesáti tisíc zaměstnanců firmy odejdou s vysokým odstupným a sociální podporou. Ti, kteří zůstanou, by pro letošní a příští rok přišli o čtrnáctý plat, uvedly Hospodářské noviny.

Jedna ze třinácti odborových organizací už plán odmítla, dnes mají pokračovat jednání s dalšími. Původně se plánovalo, že dohodu firmy, odbory a ministr energetiky Krzysztof Tchórzewski podepíší v již dnes. Horníci požadují záruky, že jejich mzdy zůstanou na úrovni roku 2015. Výdaje na mzdy přitom tvoří více než polovinu nákladů polských dolů.

Čtěte také:
Polská vláda pokračuje v záchraně hornictví
Nová polská vláda vyrazila uhlí na pomoc

Situace uhelného sektoru v Polsku je kritická. Dlouhodobě nízké ceny uhlí dovedly společnosti na hranici insolvence. Například KW má peníze jen do konce dubna. Vláda si ale z politických důvodů nemůže krach dolů dovolit. „Věřím, že se ve Slezsku domluvíme,” řekla premiérka Beata Szydlová. „Mohu jen apelovat na odbory, aby se smlouvou souhlasily, protože je to dobré řešení pro hornictví i Slezsko.

Polská vláda se snaží uhelný sektor zachránit
Vláda potřebuje ozdravit nejen největší firmu v oboru KW, ale i další dva obry Katowicki Holding Weglowy (KHW) a Jastrzebska Spolka Weglowa (JSW). Nové ministerstvo energetiky chce zhruba kolem prvního května oznámit vytvoření Polské uhelné skupiny (PGG), do níž se přesune jedenáct výdělečných dolů KW a peníze dodají energetické firmy PGE, Energa a PGNiG Termika a dva státní fondy TF Silesia a PIR. Tím by se mělo zajistit financování dolů a zároveň odběr uhlí pro elektrárny a teplárny. PGG bude potřebovat získat jen letos v přepočtu 2,2 miliardy zlotých kapitálu.

Jako druhý má vzniknout Polský uhelný holding (PHW), do nějž mají vstoupit čtyři doly KHW a důl Bogdanka, jedna z mála úspěšných polských důlních firem, kterou minulý rok stát ovládl prostřednictvím energetických firem. A ještě se přidá jeden důl ze státní firmy Weglokoks. Tady bude energetickým partnerem Enea a holding bude potřebovat získat půl miliardy zlotých.

Banky odmítají půjčit peníze na restrukturalizaci dolů, proto konzervativní vláda přišla s plánem angažovat v hornictví státní energetické firmy. Další komplikací je, že s takto plánovanou změnou musí souhlasit Evropská komise, která posoudí, zda nejde o nedovolenou formu veřejné pomoci.

Mohlo by vás zajímat:
Polská premiérka chce zachránit uhelný průmysl
Polský prezident odmítá Kjótský protokol
Vydrží největší těžař uhlí v EU do jara?