Preventivní prohlídky potřebují i stroje

Během plánované odstávky se provádí například diagnostika pohonu kolesa skládkového stroje na úseku uhlí Vršanské uhelné. Foto: (pim)

Během plánované odstávky se provádí například diagnostika pohonu kolesa skládkového stroje na úseku uhlí Vršanské uhelné. Foto: (pim)

Údržba těžební technologie nejsou jenom velké generální opravy, ale zejména běžná údržba, kterou je třeba dělat prakticky denně.

Aby mohla technologie pracovat plynule, je potřeba ji pravidelně kontrolovat, proto mají jednotlivé úseky v těžebních společnostech naplánované odstávky. Ty slouží ke kontrolám a revizím, případně drobným opravám.

Čtěte také:
Na prach platí mlžná děla
Rozmrazování uhlí za použití mikrovlnné energie

Každý z velkostrojů se pravidelně jednou za dva týdny na ranní směnu odstavuje. Kontrolují se jeho nejdůležitější části a samozřejmě také části, které jsou za provozu nejvíce namáhány,“ vysvětlil Stanislav Fára, vedoucí úseku uhlí Vršanské uhelné. Plánované odstávky jsou jednodenní, během nich se dají stihnout základní údržbářské práce a drobné opravy.

Větší opravy se na velkostrojích provádějí během čtvrtletních, případně pololetních revizí. Velmi zjednodušeně řečeno, jedná se jako u lékaře o preventivní prohlídky, a pokud se budeme držet lékařské terminologie, i na šachtě se větší zákroky dopředu plánují. Veškeré práce jsou evidovány v plánu oprav, který se zpracovává na delší časové období.

Mohlo by vás zajímat:
Na Spicberkách půjdou emise pod zem
Bývalá šachta vyrábí elektřinu z vody
Google obsadí uhelnou elektrárnu