Doba čtení:1 m, 38 s
Prezident Petr Pavel uvedl, že se problematice energetiky a energetické bezpečnosti věnuje dlouhodobě. Foto: Petr Pavel

Stát by měl začít se stavbou nového jaderného bloku v Dukovanech a zároveň stavět i malý modulární reaktor v Temelíně. Novinářům to při návštěvě Jihočeského kraje řekl prezident Petr Pavel. Budoucnost energetiky v Česku je jednoznačně spojená s jádrem, dodal. První reaktor bude stát v roce 2032 v Temelíně, řekli již dříve zástupci ČEZ.

Já se problematice energetiky a energetické bezpečnosti pro Českou republiku věnuji dlouho. A už v kampani jsem kontaktoval řadu odborníků. Na základě toho jsem přesvědčen o tom, že pro Českou republiku je budoucnost energetiky jednoznačně spojená s jádrem, ale také o tom, že v rámci jaderné energetiky musíme mít ten správný mix. To znamená jak velké reaktory, tak ty malé modulární. A myslím si, že by bylo správné, abychom v národní energetické strategii zvolili cestu paralelní výstavby jak velkého reaktoru v Dukovanech, tak malého v Temelíně,“ řekl prezident. Bude podle něj „samozřejmě na vládě, jak situaci posoudí“. „Ale já budu dál pracovat i s odborníky na tom, abychom dali dohromady optimální cestu pro Českou republiku,“ uvedl.

Poláci spustili jadernou ofenzivu. Česko stále přešlapuje

U Temelína bude malý modulární reaktor, jde o pilotní projekt v ČR. ČEZ loni zakončil první fázi geologických průzkumů místa u Jaderné elektrárny Temelín, kterou pro malý modulární reaktor vyčlenil. Malý reaktor by mohl být hotový v letech 2032 až 2035. Kolik bude stavba reaktoru stát, zatím není jasné.

Tyto technologie budou přelomové. Hodí se jako doplnění velkých tlakovodních reaktorů, obzvlášť do lokalit, kde byly uhelné elektrárny, které budou končit, (do lokalit), kde jsou plynové elektrárny,“ řekl již dříve generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Malé modulární reaktory jsou podle něj skoro tak velké jako jaderné bloky v Dukovanech. Staví se ale snáz a rychleji než velké jaderné reaktory. Podle ČEZ by mohly být v Temelíně, Tušimicích, Prunéřově, Ledvicích, Poříčí, Dětmarovicích a Dukovanech.