Doba čtení:1 m, 21 s
Poslanec Marek Černoch (Úsvit). Foto: www.marekcernoch.cz

V případě zachování limitů těžby hnědého uhlí se Česko může dostat do problémů v energetice a hrozí drastické zvýšení cen elektřiny. Serveru iUHLI.cz to řekl poslanec Marek Černoch (Úsvit).

„Je to otázka, kdy se na jedné straně do médií křičí o ekologii a že zmizí vesnice. A to je špatně. Na druhou stranu v případě, že k prolomení limitů nedojde, tak reálně hrozí výrazné zdražení energií, a to velmi brzy. Dokonce jsem slyšel o 100 a možná více procent,“ upozornil Černoch.

Každý stát by si podle něj měl uchovat svoji energetickou historii. Česko, které se zatím spoléhá na jádro a uhlí, bude jen obtížně využívat vítr jako třeba Němci. Každý stát by si to měl řešit sám. A nenechat se tlačit různými plány EU co se například obnovitelných zdrojů a emisí týče. Každý stát bojuje sám za sebe. Příkladem je Německo, které svým příkladem táhne Evropu. Jednoho dne ale Němcům může dojít trpělivost.

„Člověk občas dělá nepopulární kroky, které se v budoucnu ukáží jako jediná možnost. Tím nechci říct, že jsme pro prolomení nebo zachování limitů. Je třeba se na to dívat i z pohledu méně populární stránky s tím, že do budoucna tím pomůžete daleko více lidem,“ uvedl poslanec.

Podle Černocha každý postupem času zjistí, že v energii je budoucnost. „Ať zapnete cokoli, ať si potřebujete zavolat, tak bez energie nic nefunguje. Člověk je na ni opravdu závislý. Energetická bezpečnost opravdu patří k tomu nejzásadnějšímu, protože když to někdo vypne, tak končíme. A to nemyslím jen my, ale celá Evropa,“ dodal.