Přijde dnes zvrat v otázce limitů?

Ilustrační foto: iUHLI.cz

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) na tiskové konferenci představí závěry dílčích studií k problematice těžebních limitů. Jeho poslední výroky jsou přitom rozporuplné a nejasné. Některé naznačují posun od částečného k úplnému prolomení limitů na lomu ČSA. Dočkáme se zítra průlomového prohlášení?

O další těžbě za limity na lomu Bílina je již nyní zřejmě jasno. Tuto variantu si dovede představit i ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Hlavní slovo ale bude mít vláda, rozhodnutí o limitech by mohlo padnout v září po výjezdním zasedání vlády přímo v Ústeckém kraji. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) i ministr financí Andrej Babiš (ANO) jsou proti bourání sídel kvůli uhlí. Mládek svůj postoj zatím veřejně neoznámil. „Můj názor zná premiér Sobotka, já chci nejprve mluvit s tripartitou,“ řekl Mládek. Tripartita zasedá na konci července.

Brabec: Malé prolomení limitů je nesmysl

Tisková konference začne na ministerstvu v 11:00, podle informací serveru iUHLI.cz se jí zúčastní také náměstci Pavel Šolc a Eduard Muřický. Jedním z hlavních bodů budou výsledky studie poradenské společnosti PricewaterhouseCoopers, kterou požadovala tripartita. Ministr ji částečně odtajnil již dnes. Podle zprávy PwC pracuje přímo na lomu ČSA 1941 lidí a je třeba počítat ještě s dodavatelskými firmami závislými na těžbě. „Podle tohoto odhadu by něco mezi 3400 až 4800 lidí přišlo o práci při uzavření dolu ČSA. Na Bílině by to bylo někde mezi 5250 a 7500,“ řekl Mládek. Životnost dolu ČSA by se podle něj mohla prodloužit metodou chodbicování či stěnování až do roku 2025.

Mládek ústeckým krajským zastupitelům řekl, že z dostupných materiálů vyplývá, že je více zásob uhlí i v rámci současných limitů. „Nové zjištění je, že byly přehodnoceny zásoby. Zjistilo se, že uhlí ve stávajících limitech lze vytěžit víc, než se dosud předpokládalo,“ uvedl Mládek. Větší zásoby jsou podle něj i na Sokolovsku.

V rozhovoru pro DVTV ale ministr o víkendu řekl, že bez uhlí z dolu ČSA je za určitých okolností ohrožena energetická bezpečnost České republiky. Debata se podle něj vede o tom, jak dlouho má těžba hnědého uhlí pokračovat. „K útlumu těžby nakonec dříve nebo později dojde,“ dodal ministr a zdůraznil časový horizont 25 let.

Již v polovině června ministerstvo průmyslu zveřejnilo prognózu trhu s hnědým uhlím expertní společnosti Vupek Economy. Studie, která vyvolala ostrou reakci Teplárenského sdružení ČR, ukázala, že pro pokrytí všech potřeb odběratelů je nezbytné úplné prolomení těžebních limitů v severních Čechách. Zároveň doložila vysokou závislost energetického hospodářství a ekonomiky Česka na hnědém uhlí a také upozornila na hrozící nedostatek tříděného hnědého uhlí.

Čtěte: Přestřelka tepláren a ministerstva se vyostřuje

Je otázkou, zda Mládkovi výrazněji neublíží dnešní informace serveru Aktuálně.cz, který uvedl, že Mládek koupil byt za osm milionů od firmy z daňového ráje. Mládek se vůči těmto spekulacím dnes ohradil v tiskové zprávě. „Náš byt jsme si s manželkou pořídili v roce 2006, za standardních podmínek a zaplatili za něj standardní cenu. To mohu bez jakýchkoliv problémů dokázat,“ zdůraznil ministr.

Mohlo by vás zajímat: Severní energetická nabízí lidem miliony