Příprava nového bloku Dukovan má zpoždění

Jaderná elektrárna Dukovany. Foto: ČEZ

Stávající dukovanské bloky mají ukončit provoz v roce 2035, příprava stavby nového však nabrala výrazné zpoždění. Foto: ČEZ

Přípravy na stavbu nového jaderného bloku Dukovan mají zpoždění tři až čtyři roky, pokud by měl být hotov v roce 2035, kdy mají končit nynější dukovanské bloky. Dodávky elektřiny tak nejspíš budou muset vykrýt uhelné elektrárny.

Povolovací proces by mohly urychlit úpravy legislativy. Jednání s možnými dodavateli technologie začínají. Osloveni byli dodavatelé v šesti zemích – ve Francii, Rusku, USA, Japonsku, Jižní Koreji a v Číně. „Všem těm zemím byly rozeslány požadavky na informace, které mají pomoci jednak ministerstvu průmyslu a obchodu, týmu, který pracuje se mnou, a pak vládě rozhodnout o tom, jaký investiční model si zvolit,” řekl vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Ján Štuller.

Čtěte také:
V Dukovanech trénovali opatření při úniku radiace
Rakušané zuří kvůli Dukovanům

Odpovědi očekává česká strana do konce října. Celkem jde o deset projektů firem; některé jsou mezinárodní. „Například je tam společný projekt francouzsko-japonský,” uvedl zmocněnec. Podle údajů od těchto firem by pak vláda měla zvažovat financování nového jaderného bloku. „To nemusí být jenom český stát, ČEZ nebo česká firma, to může být spojení několika investorů dohromady, kteří si pak rozdělí riziko,” řekl.

Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky počítá se stavbou nových bloků v Dukovanech i v Temelíně, definitivní rozhodnutí o konkrétním projektu ještě nepadlo. Podle Štullera jsou prioritou starší Dukovany. Cena bloku s instalovaným výkonem kolem 1000 megawattů (MW) se podle něj ve světě pohybuje od 3,5 do sedmi miliard eur. Dopad možné stavby až dvou bloků Dukovan na životní prostředí začínají na žádost firmy ČEZ zkoumat úřady.

Elektrárna Dukovany má čtyři jaderné bloky, které byly zprovozňovány v letech 1985 až 1987. Celkem mají instalovaný výkon 2040 MW. ČEZ je chce udržet v provozu aspoň do roku 2035. Aby v té době mohl v Dukovanech začít vyrábět elektřinu nový blok, mělo by pro něj být stavební povolení vydáno kolem roku 2025. To se podle Štullera nepodaří, pokud nedojde k některým úpravám legislativy.

Komplikovaná situace kolem jádra může znamenat nutnost přehodnocení budoucnosti tuzemského uhlí. Právě uhelné elektrárny jsou totiž u nás jedinou alternativou, jak vykrýt případný výpadek dodávek z jaderných elektráren. Obnovitelným zdrojům totiž v Česku brání v rozmachu kromě ekonomické stránky zejména přírodní podmínky.

Nelze vyloučit, že na přetřes znovu přijde otázka prolomení územních limitů povrchové těžby na lomu ČSA, kde je k dispozici nejkvalitnější uhlí v Evropě. Vláda by se k tomuto tématu měla dle plánu vrátit za necelých pět let. Zpoždění přípravy na stavbu nových bloků v Dukovanech to může uspíšit.

Mohlo by vás zajímat:
Kam směřuje česká energetika?
Česká energetika v německých kleštích
Kabely pod zemí Němcům zdraží proud