Doba čtení:2 m, 14 s

Zkomplikovat, poškodit, udělat dusno… Profesionální zelení aktivisté mají pocit, že můžou mluvit do všeho. Jejich oblíbeným tématem je i výše úhrad za vydobyté nerosty.

Společnosti, které těží uhlí, by za něj měly státu platit víc, než platí. Aktivistická lobby si vzpomněla, že diskuze okolo novely Horního zákona pomalu, ale vytrvale směřuje ke zdárnému konci. Tedy k přijatelné dohodě pro všechny strany, tedy stát i všechny – nejen uhelné – těžební společnosti. Což je jim trnem v oku, protože cokoli se týká uhlí, to je podle nich potřeba nějak postihnout a zatížit, když už to nejde rovnou zakázat.

Čtěte také
Expert: Ovzduší nejvíce škodí rodinné domy
Letecké dopravy se boj proti CO2 netýká?

Minulý týden tak v Lidových novinách publikoval přední český profesionální aktivista Jiří Koželouh svou vizi další penalizace uhlí. Ta spočívá v tom, že by uhelné společnosti platily víc za vydobytý nerost. Tahle opakující se snaha jakkoli zkomplikovat život „uhlobaronům“ už hodně zavání závistí, protože míří jen na zisky těžebních společností. Zcela přehlíží skutečnost, že uhlí je stále nejdostupnějším topivem pro statisíce domácností, nepřipojených k plynu, o rekreačních objektech ani nemluvě. Jenže aktivisté, zaslepení svojí vírou, jež jim velí potírat nejen to, co je uhelné, ale i co je soukromé, takhle uvažovat nedokážou.

Ve svém zaslepení nedokážou vidět koncového uživatele uhlí, tedy konkrétního člověka, konkrétní rodinu, která uhlím topí pravděpodobně právě proto, že je pro ni nejdostupnější. V jejich zeleném vidění asi není místo pro lidi, kteří musí počítat každou korunu a proto jaksi nežijí úplně eko a bio…

Co může být cílem snahy aktivistů zvýšení plateb za uhlí? Jen poškození těžařů. Státnímu rozpočtu reálně takové zvýšení žádné velké miliardy nepřinese. Ale projeví se v ekonomice těžařů, kteří již nyní mají k bezstarostnému životu daleko. Jen stěží se dá přitom předpokládat, že těžební společnosti nepromítnou své zvýšení náklady do cen uhlí pro domácnosti. Takže je snahou aktivistů zvyšovat ceny uhlí jakýmkoli způsobem, bez ohledu na dopady na lidi?

Zvyšováním ceny donutit lidi k tomu, aby začali topit něčím jiným, i kdyby na to neměli? A když to zkomplikuje život i majitelům těžebních firem, bude to pro zelené milý bonus? Jenže to by nesměl existovat pojem energetická chudoba. Zatím si v něm Česko vede relativně dobře (zde a zde). Ale to nemusí trvat dlouho, protože profesionální aktivisté a zelení fanatici udělají všechno proto, aby ceny elektřiny jen stoupaly a stoupaly. Až člověka napadá, jestli se jim z míry zdražení fosilních paliv nevypočítávají prémie…

Mimochodem, kdyby Česko přestalo okamžitě používat fosilní paliva pro výrobu elektřiny a tepla, tak by podle odborníků poklesly světové emise oxidu uhličitého o 0,16 procenta. Od roku 2022 přitom musí mít každý, kdo spaluje uhlí nový, účinnější kotel, elektrárny a teplárny zavádějí další formy snižování emisí.